S příchodem jara se tradičně zvyšuje zájem lidí o koupi ojetého vozidla. Hospodářská krize a historicky nejnižší ceny nových automobilů majitelům autobazarů v minulých dvou letech příliš nenahrávaly. Nyní zaznamenávají zvýšený zájem zákazníků. O všech se to ale říct nedá.

To je třeba případ Miroslava Škarky, který se v Bludovicích, místní části Nového Jičína, specializuje na dovoz a prodej automobilů z Německa. Deníku řekl: „V současnosti nejde na odbyt vůbec nic, obchod jde opravdu hodně špatně.“ Stejný počet aut jako za stejné období loni evidují ve společnosti F67 v Novém Jičíně, jež se specializuje na značku Ford.

Zájem je zde především o menší vozy. „Sledujeme určitý vývoj podle cen pohonných hmot, ale záleží také na segmentu. Pokud si někdo kupuje dodávku, tam převládají hlavně diesely. Celkově jdou ale lépe na odbyt menší vozy a auta do tří set tisíc korun,“ přiznal Jiří Janík, který má na starost prodej ojetých vozů.

Stále se zvyšující cena pohonných hmot možná zvýší, ještě během letošního roku, zájem o automobily upravené na LPG. Nevylučují to alespoň v autobazaru Coolcars v Kuníně, kde letos hlásí pětiprocentní nárůst prodeje. „Ještě je brzy na to, aby zákazníci kupovali jiný typ aut, než je dnes běžné, třeba s pohonem LPG. Prodávají se diesely i benzíny.

Je ale pravděpodobné, že by lidé ke konci roku mohli přejít na LPG,“ myslí si oslovený prodejce z Coolcars Kunín. Dobrou zprávu zde však mají i pro milovníky „amerických svalnatců“ v podobě Chrysleru 300 C. Budoucí majitel tohoto vozu s tří a půl litrovým benzínovým motorem cenu Naturalu na čerpacích stanicích asi příliš sledovat nebude.

Mírné zlepšení zaznamenali také v autobazaru ABB v Bílovci nebo v prodejně Auto-Lukáš ve Frenštátě pod Radhoštěm, specializovanou na vozy tuzemské automobilky Škoda. „Zatím je na tom letošní rok lépe. Za první kvartál tam určitě nárůst prodeje je,“ sdělil Filip Dufek a na závěr dodal: „Letos jdou na odbyt především octavie, v loňském roce to byly fabie a malá auta.“