Fulnečtí obyvatelé mají možnost získat nejen kompostéry vhodné pro rodinné domy, ale také malé odvětrávané koše na bioodpad do domácností. Podmínkou je, aby se našlo dost zájemců o tuto nabídku. V takovém případě by město mohlo využít dotaci evropského Operačního programu Životní prostředí.

„Pokud se sejde dostatečný počet zájemců a město uspěje se žádostí o dotaci, městský úřad kompostéry i koše objedná. Díky dotaci v takovém případě zaplatí z rozpočtu jen deset až dvacet procent pořizovacích nákladů. Obyvatelům pak nádoby bezplatně zapůjčí," uvádí ve sdělení na webových stránkách Fulneku Pavla Maštalířová z odboru Stavebního řádu, investic a životního prostředí. To potvrdila i starostka Fulneku Jana Mocová. „Chceme zjistit, zda o to bude zájem, abychom věděli, zda máme žádat o dotaci na tento projekt," sdělila Jana Mocová.

Do kompostérů o objemu kolem devíti set litrů mohou jejich nájemci ukládat posečenou trávu a další rostlinný odpad. Ten se přesouvá při procesu kompostování do dolní části, odkud je možno po čase odebírat kompost. Odvětrávané koše s obsahem kolem deseti litrů mohou využít lidé v domácnostech k ukládání kuchyňského bioodpadu. Koše, jež mohou mít například na balkóně, jsou zabezpečeny proti zápachu. Uvnitř mají speciální sáček z ekologického materiálu, který se po zaplnění odnese do kontejneru na bioodpad.

Zájemci o kompostér nebo odpadkový koš najdou přihlášku ve Fulneckém zpravodaji, ale mohou ji odeslat také e-mailem.

Podobný průzkum jako ve Fulneku dělali nedávno například v Příboře nebo v Novém Jičíně. V některých obcích již kompostéry, získané v rámci projektu lidé užívají. Zpravidla je mají ve smlouvě na pět let, poté se kompostér stává jejich vlastnictvím.