V Příboře se o první prosincovém dni letošního roku otevře nové parkourové hřiště z betonových monobloků. Těch je po celé zemi jen několik.

„Město Příbor přichází s dobrou zprávou pro parkourovou a workoutovou komunitu. Na ulici Štramberské, vedle sídla technických služeb, bylo dokončeno parkourové hřiště,“ potvrzuje Vladimír Pavelka, dispečer technických služeb, které k projektu přizvaly i samotné sportovce. „Jednotlivé prvky a jejich umístění byly navrženy ve spolupráci s místní komunitou parkouristů tak, aby co nejvíce vyhovovaly jejich požadavkům,“ vysvětluje dále Pavelka, který přiznal, že pozitivní ohlasy se k němu dostaly ještě v době, kdy hřiště nebylo ještě ani dokončeno.

NENÍ JICH MNOHO

„Není také divu, protože parkourových hřišť tvořených z betonových monobloků je v České republice tolik, že bychom je mohli spočítat na prstech jedné ruky,“ přiznává pracovník technických služeb, budoucích správců hřiště. Jeho slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 1. prosince ve 14 hodin a nebude chybět ani ukázka, jak se parkourové hřiště vlastně používá.

Parkour (čtěte parkúr) je v podstatě fyzická aktivita, při níž se parkourista (v oboru nazývaný výhradně tracer) dostává z bodu A do bodu B a za použití vlastního těla přitom překonává všemožné překážky.

Patrně jste o aktivitě tohoto popisu už slyšeli, případně ji i viděli někoho provozovat. Není divu, mezi mladistvými je to obrovský fenomén. A ruku v ruce se stoupající oblibou se rozšiřuje i zázemí pro parkour. Není to totiž tak dávno, co mohli traceři provozovat parkour jen v terénu, opuštěných halách či na hřištích určených původně k jinému využití. „Jsou to bezva kluci, fantastičtí akrobati. Sám jsem se s parkouristy fotil,“ říká například Kurt Gebauer, známý sochař a autor indiánského městečka na fifejdském sídlišti, které v poslední době „hostí“ především tuto skupinu mladých lidí.