Předseda výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Českého rybářského svazu Miloš Martínek řekl, že za poslední roky tak špatnou situaci nepamatuje. „Některé toky vysychají úplně. Může za to dílem špatná zima, a také regulace toků, která byla na některých místech neuvážená nebo provedená špatně,“ sdělil Martínek a dodal, že v Jeseníkách je situace ještě únosná, ale Beskydy jsou na tom hodně špatně. „Například Lubina je na kritickém stavu. Už jsme přelovovali některé toky a dávbali ryby tam, kde je šance, že přežijí,“ pokračoval Martínek.

Předseda rybářského výboru pro dokreslení situace uvedl, že o stavu vody hovořil i s odborníkem, který potvrdil závažnost situace. „Známý, který se touto problematikou zabývá, mi řekl, že stav vody v tocích jaký byl vkvětnu, odpovídá tomu, jaký byl loni na konci července. To znamená minimálně dvouměsíční deficit vody,“ dodal Martínek.

Hodně špatná situace se stavem vody je hlavně na horním toku Odry. Vítkovská místní organizace českého rybářského svazu již vyhlásila zákaz rybolovu na revírech Odra 7 a Odra 8. Prvně jmenovaný je mimopstruhový a vede od Od železničního mostu u Mankovic až po jez u pily v Loučkách, místní části Oder, přičemž zákaz se nevztahuje na přehradní nádrž Vítovka u Oder. Druhý revír je pstruhový a rozprostírá se od jezu u pily v Loučkách po ústí Budišovky, mimo samotnou řeku, včetně přítoků. „Je to hodně špatné a dochází tam k velkému pytlactví,“ nastínil důvody zákazu předseda organizace ve Vítkově na Opavsku Josef Matěj. Podle něj mají podstatný vliv na současném nízkém stavu vody i zahrádkářské kolonie. „Sampozřejmě, že nejvíce se podepsala slabá zima. Nenaplnily se prameny, všechno je suché, takže i když spadne nějaký větší liják, vody odejdou pryč a koryta se nestačí naplnit,“ povzdechl si Matěj a ubezpečil, že zákaz je jen na přechodnou, nezbytně nutnou dobu.