Zámecký park v Kuníně ovládly doslova divoké hry. Slavnostně je zahájila starostka Kunína Dagmar Novosadová. Několik věrných sluhů ji totiž přineslo v dřevěných neckách, které s nadsázkou symbolizovaly nelehký loňský ale i letošní rok, poznamenaný povodněmi. „Na prvním ročníku v Pustějově se účastnilo asi šest družstev, tentokrát je historicky nejvyšší počet družstev, šestnáct. Protože, naše hřiště vzala velká voda, doufám, že ty necky byly poslední, co tady po ní zbylo,“ pronesla na úvod starostka. Právě proto, že se hry odehrávaly v zámeckém parku, i disciplíny byly lehce pohádkové.

Družstva plnila řadu soutěžních disciplín, jako byl například Pás cudnosti, kdy hráči prokázali dovednost navlékat a následně i svlékat tanga ze svých kolegů a kolegyň či Rytířský souboj, při němž měla dvojice na hlavě papírový pytlík s namalovanou hlavou koně a rytíře. Rytíř si vylezl na pomyslného koně a vedl jej až k nafouknutým balonkům, které následně propichoval mečem se špendlíkem. „Další disciplínou bylo odemykání zámecké truhly. Stáli všichni v řadě a provlékali přes nohavici a rukáv klíč na šňůře, a pak s ním odemkli tu truhlu, kde byly dvě koruny. Soutěžící si je daly na hlavy a utíkali k jablkům na šňůře, do kterých si museli kousnout,“ popsala jednu z disciplín Vlčková Ludmila z kunínského úřadu.

Překvapením dne měla být poslední disciplína, která zůstávala utajená do poslední chvíle. „Soutěžící museli utvořit provaz z vlastního oblečení. Naháčů bylo nakonec víc, než jsme čekali. Všichni chlapi z Kunína byli na Adama,“ zasmála se Vlčková.

Dobrá nálada a chuť soutěžit neopustila družstva ani na chvíli. I když se některým hned v první disciplíně nedařilo, myšlenky na vítězství se nevzdali. „Skončili jsme napoprvé na posledním místě. Určitě byly otočené špendlíky, hlavičkou dopředu. Vznášíme protest,“ volali se smíchem soutěžící z Petřvaldu. O pár metrů dále hráči z Kujav poodhalili svoji ukrutně lstivou taktiku. „My jsme to rozehráli tak, aby ostatní hned nepoznali, že jsme dobří, ale teď jim to napálíme,“ zahřímal člen týmu Kujavy.

Dvanáctý ročník Venkovských her bez hranic skončil vítězstvím Jeseníku nad Odrou. V těsném závěsu se umístila Trnávka a na třetí příčce Suchdol nad Odrou. Tato tři družstva obdržela pohár a také pivní odměnu. Poslední místo obsadil Šenov u Nového Jičíně. Všichni, bez ohledu na umístění, obdrželi šampaňské.