Zámeckou Rallye 2008 již tradičně uspořádal Veteran Car Club Ostrava a opět se bylo na co koukat. Červeným sportovním Aerem 50 dorazil do Kunína až z Německa i František Budinský, pocházející původně z Brna. „Motor ve voze je poslední produkce firmy areo. Jedná se o čtyřválec, dvouktakt s obsahem dva litry,“ přiblížil nablýskaný vůz Budinský.

„Aerovka má upravený výfuk i jinak seřízený karburátor. Podle převodu dosáhne rychlosti přes 150 kilometrů za hodinu, což je na stávajícím podvozku možné jen na dobrých silnicích,“ usmíval se účastník srazu s tím, že aero původně získal na náhradní díly. V Německu má ještě opečovává více veteránů. „Mám ještě i jednu padesátku, tmavomodrý dvousedadlový Roadster z roku 1936,“ prozradil Budinský s tím, že veškeré odborné práce, čalounění, karosářské práce či lakování si nechává dělat u jiných lidí. „Zajišťuji jenom techniku, poněvadž musím ještě pracovat. Vztah ke starším autům jsme měl vždy. Dříve jsme však jezdil na terénním motocyklu. Časem jsme přesedlal na něco pohodlnějšího,“ doplnil řidič aerovky, který ročně najede 60 až 70 tisíc kilometrů.

S jediným exemplářem modelu Tatra 57 do Kunína dorazil i Radovan Hanzelka z nedaleké obce Libhošť, místní části Nového Jičína. „Tento model se začal vyrábět v roce 1932, je vytvořen na zakázku. Je to jediný dochovalý exemplář,“ potvrdil Hantzelka, který tatrovku získal náhodou. „Koupil jsme ji v roce 1986 od jejího původního majitele, který měl již pokročilý věk a potřeboval ji prodat. Nechtěl, aby vůz skončil ve šrotu. Tak se domluvil se synem majitele auta a koupil jej,“ konstatoval Hanzelka, který na nynější úpravě veteránu pracoval šest let. Doma mu ještě parkuje cabriolet. „Jedná se opět o Tatru z roku 1926. Možná, že vyjede na sraz veteránů příští rok.

Zastávka historických vozů v Kuníně nebyla zcela náhodná. „Poslední majitel zámku, Victor Bauer, byl vášnivým automobilistou. Kupoval automobily různých značek a cestoval s nimi po celé Evropě. Své automobily velmi rád fotografoval. Svědčí o tom i sbírka několika set fotografií z pozůstalosti posledního zámeckého pána,“ připomněl kastelán zámku v Kuníně Jaroslav Zezulčík.