„Zámek získal v roce 2019 cenu odborné poroty za rekonstrukci a teď jsem dostal cenu já jako kastelán. Je to takový památkářský Oskar, který jsme v této kategorii získali já a Pavel Slavko, kastelán z Českého Krumlova,“ sdělil pro Deník Jaroslav Zezulčík.

Kastelán připomněl, že ještě v roce 1999 byl zámek chátrající ruinou a jen s obrovským úsilím se jej podařilo proměnit v barokní perlu, která je ve správě Muzea Novojičínska. „Toto prestižní ocenění pro kastelána přichází před sezonou, kdy zámek oslaví dvacet let od svého otevření.

Koláž, vánoční stromky, Novojičínsko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Novojičínsku

Je to velký závazek. Určitě nás to bude motivovat k přípravě na příští, jubilejní rok. Od té doby se zámek hodně proměnil a my chceme připravit další možnosti, kterými bychom ho zdokonalili. Budeme provádět v jiných pokojích a podobně. Chceme jít dál,“ dodal Jaroslav Zezulčík.

Předávání cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023.Předávání cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023.Zdroj: se souhlasem Jaroslava Zezulčíka

Slavnostní předávání cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023 se uskutečnilo 28. listopadu na Nové scéně Národního divadla a v přímém přenosu ho vysílala Česká televize.

Nové centrum Kopřivnice v adventním čase - 6. prosince 2023.
VIDEO: Adventní centrum Kopřivnice, lidé oblékají sochu Emila Zátopka

Ještě než Jaroslav Zezulčík převzal ocenění z rukou herečky Pavly Dostálové, mohli si diváci vyslechnout malý profil kastelána kunínského zámku. Památka byla postavili na přelomu 20. a 30. let 18. století podle projektu vídeňského architekta Johanna Lucase von Hildebrandt pro hraběte Harracha.

Po roce 1945 byl zestátněn a využíván nevhodným způsobem. V 70. letech byl utilitárně přestavován, ale rekonstrukce nebyla dokončena a objekt chátral. Díky společnému úsilí Jaroslava Zezulčíka a obce Kunín se podařilo cenný barokní zámek zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl český divadelní a filmový herec, zpěvák, písničkář a frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, moderuje redaktorka Deníku Kateřina Součková, 29. listopadu 2023, Ostrava.
Richard Krajčo v podcastu: Spolupráce s Nohavicou a Gottem byla splněný sen

„Jaroslav Zezulčík navázal kontakt s rodinou Bauerů, kteří zámek vlastnili do roku 1945. Poskytli mu fotografie, jež přispěly k autentické rekonstrukci interiérů, a darovali zámku i četné původní vybavení. V navazování úzkých kontaktů s potomky bývalých vlastníků dále pokračuje,“ zaznělo také v příspěvku.

Na dotaz Daniela Stacha, moderátora pořadu, Jaroslav Zezulčík odpověděl, že jej kunínský zámek stále překvapuje. A jako příklad uvedl situaci, kdy získali v aukci z Německa fotografie, o kterých si mysleli, že už dávno neexistují. „Jsem překvapen, že k tomu zámku se nacházejí nové a nové věci po celém světě. Neustálé hledání je ta nejkrásnější práce,“ uzavřel v krátkém rozhovoru Jaroslav Zezulčík.