Na bíloveckém zámku se již v poslední době uskutečnilo několik jednorázových akcí. Ta, která byla v sobotu 28. května, je ale dlouhodobější¬ho rázu.

Pod názvem Já Václav Sigmund Sedlnitzky svobodný pán z Choltitz…je od soboty v zámku stálá expozice věnovaná hraběcí rodině Sedlnických z Choltic, kteří vlastnili bílovecké panství od 24. prosince 1648 do roku 1945. Znamená to tak otevření části zámku v prvním patře pro veřejnost.

Návštěvník tak mohl spatřit kopie archivních dokumentů, které se podařilo sehnat k historii zámku. „Hlavní gró té výstavy patří ale posledním majitelům zámku, Sedlnickým z Choltic. Bohužel, inventář zámku shořel, takže je to taková těžká skládačka. Například dva obrazy mám přímo od Sedlnického z Vídně, další je z Muzea Novojičínska,“ sdělil Eduard Valeš a připomněl, že Sedlničtí byli příbuzní s rodem Eichendorffů, které dobře znají právě v Sedlnicích, kde žil básník Josef von Eichendorff.

Otevření výstavy se zúčastnil také Miroslav Ryž z Jezdkovic, který pracuje na rodokmenu Sedlnických. „Díky němu jsme se nově dozvěděli o některých místech, kde spočinuly ostatky některých Sedlnických, o nichž jsme nevěděli. Například v Polsku je Zdenka Sedlnická, která byla adoptována do Jezdkovic. Pan Ryž mi dal adresu, kde je pohřbena,“ řekl Valeš s tím, že expozici chce sdružení postupně doplňovat.