VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek prochází složitou rekonstrukcí

Fulnek - Za poslední rok se na horním zámku ve Fulneku udála řada změn. Těmi nejviditelnějšími byla zejména nová střecha, komíny a opravená věž s hodinami. Nyní se práce přesunou do interiéru.

6.5.2010 1
SDÍLEJ:

Zámek ve Fulneku.Foto: Deník/Ivan Pavelek

O něco více nahlédnout pod roušku historie fulneckého zámku i jeho blízké budoucnosti mohli v úterý návštěvníci kostela svatého Josefa ve Fulneku. Na šedesát lidí se tísnilo v jeho oratoři, aby si mohli vyslechnout nejnovější poznatky z průzkumu obou budov, zejména takzvaného horního zámku.

Andrea Čeplá z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, všem nejprve přiblížila celou historii zámku. Přítomní se například dozvěděli, že zde bývala malovaná galerie římských císařů, začínající Juliem Caesarem a končící Maxmiliánem II., z konce 16. století. V zámku se také nacházela kaple a vězení. Další perličkou jsou nalezené vlastnoruční podpisy tesařů z let 1802 až 1803 na barokních krovech zámku.

Totalitní režim si v zámku vybral daň

Co však chytilo Fulnecké skutečně za srdce, byly necitlivé úpravy zámku v 80. letech minulého století. Socialismus napáchal v budovách, prostřednictvím lidských rukou, nenapravitelné škody. „Došlo k výstavbě výtahového tělesa, které narušilo valené klenby z konce patnáctého století. Myslím si, že došlo k nenahraditelným historickým ztrátám. V druhé polovině osmdesátých let měl být zámek přeměněn na kulturní středisko s tím, že ve čtvrtém patře budou hotelové pokoje. Prostor byl rozdělen příčkami, místy prorazili dveřní otvory,“ zmínila Čeplá a posléze navázala: „Bohužel, dřevěné stropy od druhého patra výše byly sundány, nahrazeny hurdiskami a zality betonem. Dalším takovým příkladem „vzorné památkové péče“ bylo to, že klenby byly zpevněny cementovou injektáží. Do kleneb byl vtlačen cement, tudíž ta cihla nemůže dýchat a my teprve uvidíme, co to bude dělat dál,“ informovala Čeplá za památkový ústav. Zámek byl v devadesátých letech navrácen dědici Jaroslava Špačka, Rostislavu Špačkovi. „Zámek postupně chátral, protože pro jednu osobu nebylo jistě nic jednoduchého takto velký objekt obhospodařovat. Do zámku podle archivních zpráv začalo zatékat,“ uzavřela Andrea Čeplá.

Zámecký pán přiblížil opravy

Svými poznatky se do diskuse vložil i současný majitel zámku Teodor Reinhold. „Byly provedeny velké zásahy do zámku. Na jednu stranu je to špatné, na druhou stranu možná jen díky tomu ten zámek ještě stojí. Protože kdyby se například neudělaly ty stropy, ač jsou betonové, je možné, že by se kvůli tomu zatékání přes střechu patra propadla,“ shrnul Reinhold. Zároveň také přiznal, že jednou z prvních věcí, které musel na zámku udělat, bylo zamezit vstupu nezvaným návštěvníkům. „Spousta věcí se odtamtud ztratilo, hlavně co se týče měděných svodů. Byly to statisícové škody. Navštěvovali mě tam různí lidé, procházeli se, sondovali, kde se co dá získat zadarmo. Teď, když jsem otvory zatloukl a mám tam puštěné psy, přestali chodit,“ pronesl lakonicky majitel zámku a vyvolal tím smích všech přítomných.

Zámek procházel od loňského roku řadou viditelných i méně znatelných oprav. Došlo k celkové výměně střešní krytiny, části krovů a bednění. Byly opraveny bortící se vikýře ve střeše a obnoveny komíny. Omítnuta byla rovněž věž, osazená archivně doloženými černými hodinami se zlatým písmem, a v horním patře jsou nová okna „Předpokládám, že se letos vymění všech šestadevadesát oken, protože jsou všechny ve velmi špatném stavu. Doteď jsem financoval všechno ze svých peněz. Letos jsem žádal o dotaci z peněz Evropské unie a o tom, jestli jsem uspěl, se dozvím až v červnu. Dotacemi by se rekonstrukce zámku urychlila. Pokud ale nevyjdou, budu pokračovat dál v rámci svých finančních možností,“ rozvedl Reinhold s tím, že finanční podporu na okna získal z Moravskoslezského kraje. „Letos by se mělo začít s elektroinstalací a v příštím roce s omítkami. V příštím týdnu dojde ke stavbě plynovodu ve směru od bývalého ředitelství ROMO Fulnek,“ pokračoval majitel zámku.

Co bude se zámkem ve Fulneku dál?

Asi nejočekávanější informací byla ta, jakou vidí současný majitel zámku budoucnost této dominanty. „Můj záměr je vybudovat ubytovací kapacity, včetně restaurace. Vychází to z představy, že by se ten zámek měl do budoucna financovat sám. Pokud by se to všechno podařilo, přišla by řada i na dolní zámek, kde by se v rámci možností buďto rozšířila ubytovací kapacita nebo by tam vzniklo ubytování pro seniory formou jedno až dvoupokojových bytů. Ale zatím je to všechno v úvaze,“ přiblížil Reinhold. Čtvrté, třetí a druhé patro horního zámku by měly tvořit pokoje různých velikostí. V prvním patře bude restaurace a salonek s možností pořádání různých akcí a v přízemí se bude nacházet zázemí s kuchyní a skladovací prostory,“ uzavřel. Od návštěvníků, převážně obyvatel Fulneku, si pro svou odvahu vysloužil dlouhý potlesk.

Autor: Věra Růčková

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení