O poslední květnové neděli děti ze zámecké husarské akademii nahradí dospělé průvodce a provedou zámkem své vrstevníky. „Svým dětským návštěvníkům a jejich rodičům povyprávějí o zámeckých pokojích a také o osudech nejslavnější majitelky zámku hraběnky Walburgy, která před více než dvěmi staletími na zámku založila naprosto ojedinělou školu a vychovávala zde děti z celého okolí. Mezi žáky školy nechyběl ani pozdější Otec národa František Palacký,“ poodhaluje program zdejší kastelán Jaroslav Zezulčík.

Malí návštěvníci budou překvapeni, až se dozví, že škola tehdy začínala již v pět hodin ráno a žádnou výjimkou nebyl konec v sedm večer.

„Hraběnka poprvé v našich zemích zavedla gymnastiku - tělocvik, děti za píli odměňovala malými dárky. V jednou z pokojů se dětští návštěvníci potkají v živých obrazech také se samotnou paní hraběnkou a jejími dětmi i s malým Františkem Palackým,“ poznamenal Zezulčík s tím, že Dětské prohlídky s dětskými průvodci na zámku v Kuníně jsou na zámcích České republiky naprosto unikátní.

Všechny děti do 15 let mají v neděli 29. května vstup do zámku zdarma a dostanou od zámku malý dárek. Ve vybraných pokojích zámku se dětští návštěvníci mohou přenést navíc do říše pohádek a převléci do kostýmů pohádkových bytostí. S rodiči pak také vyfotografovat.

Prohlídky v doprovodu dětí se konají v neděli 29. května od 9.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.30 hodin.