Nevšední zážitek připravili pořadatelé pro návštěvníky, kteří zavítají do areálu kunínského Zámku. Vůbec poprvé zde totiž proběhne rekonstrukce historické události, Bitvy u Nového Jičína, kde vévoda Jan Jiří Krnovský se svou armádou doslova zmasakroval pět stovek španělských vojáků.

Ačkoli v areálu zámku snad žádná krev nepoteče, bude se rozhodně na co dívat. „Zámek se dlouhá léta vyhýbal šermu a těmto rekonstrukcím, protože nejsme hrad, kde se tyto akce nejčastěji odehrávají. Přišla za námi skupinka šermířů s touto iniciativou, že by se v zámeckém parku udělalo takové jarní soustředění. Hledali jsme tedy nějaké vhodné historické pozadí a napadla nás právě ta Bitva u Nového Jičína,“ sdělil kastelán zámku v Kuníně Jaroslav Zezulčík. Akce Strašná řež se zúčastní na sto šermířů a jezdců na koních z různých uskupení jako jsou Aqua fortis, Biskupští Manové z Kroměříže, havrani, les Enfants Perdus, Lotrpáni z hradu Kastalotr, Svobodní sedláci, Valmont a Jedenáctý Szekelský husarský hraničárský jízdní pluk.

Strašná řež bude probíhat již od rána, od devíti hodin, kdy různě ozbrojení vojáci v uskupení předvedou svá umění. Od půl druhé se pak odehraje první část bitvy, a to vyvraždění gardy vévody Krnovského španělskými jednotkami v ležení u Raduně. Po této bitvě jsou zařazeny jednotlivé útoky jednotek, krytí a ukázky historických řemesel. Hlavní bitva se pak odehraje od dvaceti hodin. V jednadvacet hodin se návštěvníci mohou těšit na koncert skupiny Ostrá tráva a po tomto představení až do půlnoci na noční táborový život s vojáky.

Jedinečnou šanci prohlédnout si i pod rouškou noci prostory zámku mají zájemci od jednadvaceti hodin. „Poprvé otevře zámek ve večerních hodinách. Lidé si mohou projít velké sály zámku zcela sami, bez společnosti průvodce. Celý zámek bude hlídán osobní gardou vévody Krnovského, takže se není čeho bát,“ poznamenal s úsměvem Zezulčík. Vstupné do zahrad zámku bude třicet a deset korun. Toto vstupné platí také pro onu noční hodinovou prohlídku zámku.