Přesně před deseti lety prodala obec Bravantice starý renesanční a nový barokní zámek firmě podnikatele Vojtěcha Pavery, jež měla sídlo v Mokrých Lazcích, a to za necelé tři miliony korun.

Podnikatel sliboval, že objekty přestaví na dům s pečovatelskou službou či hotel s restaurací. Jenže zůstalo jen u plánů a slibů.

Vojtěch Pavera přestal s obcí komunikovat a před několika lety se majitelem obou zámků i přilehlých pozemků stala slovenská společnost Y.E.T.Y., jež má sídlo v Trnavě. Ze slovenského obchodního registru vyplývá, že stoprocentním společníkem firmy je JUDr. Ivan Pecl z Brna. Ten však po celý včerejší den nezvedal telefon.

Nemovitosti s celkovou plochou přes šest a půl tisíce metrů čtverečních se před nějakou dobou dokonce objevily v nabídce realitní kanceláře. Kupní cena byla neuvěřitelných dvacet milionů korun. Tím však smutný příběh nekončí.

Exekuce

Na majetek firmy Y.E.T.Y. byla uvalena exekuce a poslední zápis v katastru nemovitostí oznamuje, že vlastnické právo je omezeno exekučním příkazem k prodeji nemovitosti.

„Vůči zmíněné společnosti je v současné době dle údajů v Centrální evidenci exekucí vedeno jedno exekuční řízení na peněžitou povinnost ve výši 800 tisíc korun," potvrdil informaci David Sahula, mediální zástupce Exekutorské komory České republiky, s tím, že exekuci nařídil Okresní soud v Novém Jičíně v roce 2014.

Uplynuly dva roky, a s objekty se stále nic neděje. Jejich majitel nekomunikuje a obec i památkáři jsou bezradní.

Zub času je však neúprosný a objekty chátrají čím dál víc. Proto se minulý týden sešlo vedení obce s památkáři a domlouvali další postup. Ostatní majitelé areálu kulturní památky Lesy ČR , jež vlastní některé pozemky, a zástupci společnosti Y.E.T.Y. se na schůzku nedostavili. Firmu Y.E.T.Y. totiž nelze nijak zkontaktovat.

Zájemci by byli

„Pozvánka je nedoručitelná, adresát na Slovensku neexistuje. Nemají telefon ani mail," zaznělo na úvod setkání od památkářů. Markéta Jurašková z Národního památkového ústavu v Ostravě pak nastínila, že o objekty, které jsou v seznamu ohrožených nemovitých památek, vloni projevili zájem potenciální zájemci.

„Zajímali se například o stavebně-historický průzkum, ale když zjistili, že je na objekt exekuce, couvli," uvedla Markéta Jurašková s tím, že právě exekuce je největším problémem obou zámků.

„S exekucí to asi nikdo nekoupí," doplnila památkářka. Starosta Bravantic Ivo Kočíš připomněl, že Ivan Pecl obec navštívil naposledy asi před dvěma lety.

„Měl zájem o pozemek. Nechal jsem ho zaměřit a chtěl jsem po něm zpět některé budovy. Nejdřív slíbil, že ano, a pak se už neozval," vzpomněl starosta, jenž poté Ivana Pecla ještě upozorňoval mailem na to, že vítr shodil plech v okně zámku a je nutná oprava, aby do zámku nepršelo.

„Ozval se mi, ale to je všechno," doplnil Ivo Kočíš. Bravantický starosta zmínil, že ministerstvo kultury připravuje nový zákon o vyvlastnění. „Ale nevím, jaký by byl další postup. Jestli by to obci nepřipadlo i s dluhy," konstatoval.

Hledání informací

Přítomní se nakonec shodli na tom, že budou pátrat po dalších informacích. „Můžeme vznést dotazy na různé instituce," shodli se místní zastupitelé s památkáři, kteří chtějí znovu jednat i se zástupci Lesů ČR, které vlastní část zámeckého parku.

„Budeme je urgovat, aby se o stromy, které jsou ve špatném stavu a ohrožují památku, postarali, nebo aby svůj díl prodali či převedli obci," navrhla Alena Halamíčková, odbornice na zeleň z Národního památkového ústavu v Ostravě.

V havarijním stavu totiž nejsou jen objekty, ale i okolní stromy a zeleň.

Ivo Kočíš zmínil, že chtěl kdysi od Lesů ČR jejich pozemky získat.

„Řekli mi, že bych se nedoplatil, kdyby mi začali počítat stromy, které tady rostou," podotkl starosta, jenž slíbil, že obec alespoň poseká přerostlou trávu a nálety v okolí zámků.

Památkáři rovněž zpracují fotodokumentaci a zprávu o vyhodnocení současného stavu areálu zámeckého parku. Účastníci setkání se poté shodli na tom, že až budou mít nějaké nové informace, budou v jednáních pokračovat.