Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Kuníně opět zahajuje sezónu

Kunín - Čáp Viktor dorazil už po dvanácté na zámecký komín do Kunína a podle legendy tak turistická sezóna na zámku může začít.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Zámek v Kuníně s kuželnou.Foto: Archiv/Správa zámku Kunín

Zámek otevírá své brány v sobotu 2. dubna. Otevřeno bude mít pouze v sobotu a v neděli, už od května však denně mimo pondělí. Otevření zámku doprovodí hudební lahůdka: sobotní večerní koncert barokní hudby dávných majitelů zámku hrabat z Harrachu. Zámek přichystal několik novinek, které návštěvníci v nové sezóně jistě ocení: tou nejpříjemnější je jistě skutečnost, že vstupné na zámek zůstane nezměněno, na zámku navíc přibude možnost pořídit si v bohatě zařízených interiérech zámku svatební fotografie. Tato možnost zde v minulých letech nebyla.

Návštěvník na zámku uvidí rovněž oproti minulým sezónám několik výstav najednou. Tou nejrozsáhlejší bude výstava malíře a kreslíře krajiny Kravařska na počátku 19. století Františka Kletenského. Součástí expozice Kabinetu přírodnin, navazujícího na bývalé zámecké muzeum v Kuníně, se celý letošní rok stane výstava se sbírek Historicko-vlastivědného spolku Odry a Muzea městyse Suchdola nad Odrou. Výstava přiblíží těžbu stříbronosných rud na Odersku a Fulnecku a sbírky suchdolského sběratele minerálů Wilhelma Teltschika s unikátním vzorkem meteoritického železa Merceditas. Další zajímavou výstavou bude rovněž výstava Šlechta ve službách republiky, představující postoje představitelů šlechty v dobách ohrožení Československa v dobách před 2. světovou válkou. Skutečně přínosnou výstavou pak bude výstava plánů věhlasného barokního stavitele Johanna Lucase von Hildebrandta z Vídeňských archivů, představující jeho návrhy církevních staveb z oblasti Šluknovského výběžku, které však nebyly nikdy realizovány.

Novinek je více

Novinkou je rovněž cyklus přednášek našich předních znalců a odborníků. Cyklus zahájila přednáška univerzitního profesora Jiřího Kroupy na téma Johann Lucas von Hildebrandt, která představila veřejnosti tohoto světově proslulého architekta a mimo jiné stavitele zámku v Kuníně. Naplánováno je rovněž pokračování přednášky, dále neobyčejně zajímavá přednáška Dr. Petra Maška z Národního muzea o starých pověstech českých, doplněná už tradičně o ochutnávky z ostré kuchyně Dr. Maška, přednáška Dr. Luboše Antonína o zlatém věku českého svobodného zednářství a na konci roku pak přednáška docenta Ladislava Županiče o židovské šlechtě, kterou doprovodí uvedení knihy Dr. Petra Maška se sbírkou starých židovských vtipů a anekdot v knihách zámeckých knihoven v Českých zemích.

Sezóna se ponese především na křídlech baroka, nebude chybět pokračování koncertů barokní hudby hrabat z Harrachu, skutečnou lahůdkou pak bude ojedinělý koncert čínského baroka, který se jistě setká s velkým zájmem veřejnosti. Poprvé na zámek zavítá také koncert v rámci festivalu Janáčkův máj, který zde uvede barokní skladby pro loutnu a tvorbu v podání Axela Wolfa. A celou sezónu uzavře barokní recitál: tentokráte v podání našeho předního violoncelisty Jana Škrdlíka a cembalistky Kateřiny Bílkové.

Zámecká slavnost

Tradicí na zámku je pořádání zámecké slavnosti, která se letos bude konat v sobotu 25. června. Plánována je rovněž rekonstrukce středověké bitvy v zámeckém parku, specielní kastelánská prohlídka zámku na den památek či rovněž specielní dětské prohlídky zámku na Mezinárodní den dětí, kdy se role průvodců ujmou samotné malé děti. V květnu a červnu bude zámek v obležení malých dětí, neboť na zámek opět po dvou letech zavítá Divadélko Mrak se specielním programem pro mateřské školky a žáčky základních škol.

Na podzim nesmějí na zámku chybět také aranžmá květin v zámeckých pokojích: tradiční slavnosti růží a slavnosti jiřinek. A samozřejmě také lesní výzdoba zámku na závěr turistické sezóny s troubenou svatohubertskou mší v nedalekém kostele Povýšení svatého Kříže a slavností zámecké halali.

Zámecká sezóna 2011 na zámku v Kuníně je opravdu neobyčejně bohatá. Určitě bude obohacena rovněž o další programy v průběhu roku. Stačí jen sledovat webové stránky zámku, které se v průběhu sezóny promění a přinesou rovněž mnoho zajímavého čtení z historie a minulosti zámku pro milovníky památek. Stačí si jen vybrat. Pro zaměstnance Správy zámku je však letošní sezóna přece jen něčím výjimečná: byť je neobyčejně bohatá, je to především sezóna přípravná a zahřívací či zatěžkávací na sezónu budoucí 2012. Už nyní se zámek připravuje na dvě nejvýznamnější výročí roku 2012: 250. výročí narození dobré hraběnky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu a 200. výročí posvěcení kostela Povýšení svatého Kříže. O významu výročí netřeba ztrácet slov….

Sezóna uctí baroko

Na křídlech baroka se ponese zámecká sezóna roku 2011 na zámku v Kuníně. Zámek otevře své brány návštěvníkům také letošním zahajovacím koncertem z cyklu Harrachovské hudby v sobotu 2. dubna, který začíná ve Velkém sále zámku od 18.00 hodin. Jedinečná řada koncertů barokní hudby z cyklu Harrachovská hudba na zámku v Kuníně vznikla na základě spolupráce zámku s mladým loutnistou Janem Čižmářem a jeho zahraničními přáteli, kteří pravidelně a s velkým úspěchem koncertují také na zámku v Kuníně. Zapomenuté barokní skladby uložené původně v knihovně Harrachovského rodového sídla v rakouském Rohrau, se během událostí 2. světové války dostaly také do jiných knihoven - New York Public Library a Bibliothéque Royal de Belgique a ožívají při pravidelných hudebních produkcích ve Velkém sále zámku. Jedná se o ojedinělou možnost seznámit se s hudební sbírkou významného šlechtického rodu Harrachů v dobách, kdy členové rodu zastávali úřady neapolského místokrále, místodržitele rakouského Nizozemí či nejvyššího českého kancléře v dobách budování barokního zámku v Kuníně…..

Na zahajovacím koncertu zazní skladby Domenico Sarriho (1679 - 1744), císařského vicekapelníka a velkého oblíbence knížete arcibiskupa Františka Antonína Harracha - Antonio Caldary (1670/1 - 1736), Carla Philippa Emanuela Bacha (1714 - 1788), Sylvia Leopolda Weisse (1687 - 1750), Georga Friedricha Händela (1685 - 1759), Johanna Sebastiana Bacha (1685 - 1750) – od něho zazní árie z jeho slavné Kávové kantáty a Georga Philippa Telemanna (1681 - 1767). Vokální a instrumentální skladby barokních mistrů zazní v podání čtyř vynikajících interpretů staré hudby: Dagmary Świtacz (PL) – soprán, Marty Kratochvílové (FR/ČR) – traverso, Marcina Świątkiewicze (PL) – cembalo a Jana Čižmáře (NL/ČR) – teorba.

Z kalendáře akcí

Sobota 2. dubna od 18.00 hod.: Harrachovská hudba na zámku v Kuníně (koncert barokní hudby)

Sobota 16. dubna od 18.00 hod.: Johann Lucas von Hildebrandt – II. Zápas o dvorskou kariéru (přednáška univ. prof. Dr. Jiřího Kroupy)

Neděle 17.dubna od 10.00 a 14.00 hod.: Co se běžně o zámku nedozvíte (kastelánská prohlídka zámku k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel)

Čtvrtek 28. dubna od 18.00 hod.: Od Kristiána k Jiráskovi aneb jak vznikaly Staré pověsti české (přednáška Dr. Petra Maška)

Sobota 7. května od 9.00 hod.: Středověká bitva (rekonstrukce bitvy v zámeckém parku)

Neděle 29. května od 9.00 hod.: Děti provázejí dětí (dětské prohlídky k Mezinárodnímu dni dětí)

Sobota 4. června od 18.00 hod.: Recitál Axela Wolfa (skladby pro loutnu a theorbu v rámci festivalu Janáčkův máj)

Sobota 25. června od 9.00 hod.: Zámecké slavnosti

Sobota 6. srpna od 18.00 hod.: Čínské baroko na zámku v Kuníně (Duo Sirocco hraje hudbu čínských císařů na barokním zámku v Kuníně)

Sobota 10. září – neděle 11. září od 9.00 hod.: Slavnosti růží

Sobota 17.září – neděle 18. září. od 9.00 hod.: Slavnosti jiřinek

Neděle 18. září od 9.00 hod.: Kunínská pouť

Neděle 18. září od 18.00 hod.: Harrachovská hudba na zámku v Kuníně (pokračování cyklu barokních koncertů z děl hudebního archivu hrabat z Harrachu)

Sobota 22. října od 18.00 hod.: Zlatý věk svobodného zednářství v Čechách (přednáška Dr. Luboše Antonína)

Neděle 23. října od 10.00 hod.: Zámecké halali (troubená svatohubertstká mše v kostele Povýšení svatého Kříže a oslava myslivosti na zámku v Kuníně)

Neděle 30. října od 18.00 hod.: Lilia Slavny (Israel/Rusko) -
(houslový recitál - Bach, Telemann, Kandoshkin)

Pondělí 26. prosince od 18.00 hod.: Štěpánský koncert (recitál violoncelisty Jana Škrdlíka a cembalistky Kateřiny Bílkové)

Informace pro turisty

Návštěvní doba: duben a říjen
Duben : So, Ne a svátky 9:00 -16:00 (Poslední prohlídka v 15:00)
Květen až září : Po zavřeno, Út - Ne a svátky 9:00 - 17:00 (Poslední prohlídka v 16:00)
Říjen : So, Ne a svátky 9:00 -16:00 (Poslední prohlídka v 15:00)
Vstupné:
Plné vstupné 70, - Kč
Snížené vstupné – senioři 40,- Kč
Snížené vstupné – děti, studenti, ZTP 30, - Kč
Rodinné vstupné (Dva dospělí, dvě děti do 15 let) 150,- Kč

Stránku připravil: Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení