Metr a půl vody se v jednom jediném okamžiku vlnil ve spodních patrech kunínského zámku během červnových povodní. Díky vydatné pomoci desítek dobrovolníků však byly následky záplav brzy odstraněny.

„V prvních dnech byl zámek odbahněn a nyní se zde intenzivně větrá a vysouší. Podařilo se nám uklidit také větší část zámeckého parku a obnovit výsadbu,“ vyjmenoval kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.

Rovněž příjezdová komunikace, vedoucí k zámku, se podařila alespoň provizorně obnovit. Přízemí zámku je však stále nepoužitelné pro potřeby pokladny, a proto obec Kunín poskytla pro tyto potřeby prostory v prvním patře zámku.

„Zde bude pokladna umístěna až do konce sezony,“ dodal Zezulčík.

Od soboty 1. srpna se brány kunínského zámku otevřou dokořán v klasickém režimu, tedy od neděle do úterý. Vedení zámku připravuje v současné době pro návštěvníky několik akcí. „Pracujeme na přípravě benefičních programů, které by měly probíhat od září až do podzimu. Největším benefičním programem bude kunínská pouť,“ prozradil Zezulčík s tím, že výtěžek z pouti si rozdělí obec Kunín a zámek.

Nejbližší akcí, kterou bude zámek hostit, je Zámecký kinematograf. Na ten mohou zájemci zavítat od 20. do 23. srpna. „Program na září pak zůstává v platnosti,“ doplnil Zezulčík s tím, že lidé se mohou těšit jak na Slavnosti růží, tak na Živé obrazy na zámku či na Slavnosti jiřinek.

Zámek v Kuníně měl být podle odhadů otevřen až v září. Fakt, že se dočkal otevření o měsíc dříve, je radostný především pro návštěvníky prahnoucí po exkurzi v zámku. Obec Kunín má podle starostky Dagmar Novosadové také radost, ovšem hořkou, s příchutí škod ve výši 112 milionů korun.

„Ostatní obecní majetek nebude mít takové štěstí, jako zámek. Máme po povodních možná jedny z nejvyšších škod v okrese,“ konstatovala Novosadová, kterou prvenství v tomto žebříčku ani trochu netěší. Nejdůležitější je, podle starostky Novosadové, v současnosti místní mateřská škola. „Tam jsou škody asi milion a půl, a práce už byly zahájeny. Nevím, z čeho to všechno budeme financovat, ale stihnout to musíme,“ řekla odhodlaně starostka a dodala:

„Situace opravdu není dobrá. Kvůli tomu, že se o Kunínu psalo víceméně v souvislosti se zámkem, lidé ani nevědí, že je to u nás až takové.“

Podle slov starostky bylo v obci zaplaveno přes 250 nemovitostí, z toho bylo přes 150 bytových částí domů. Občanům způsobila velká voda škody ve výši 62 milionů korun.

„Lidé tak nyní potřebují především finance, kterých na povodňovém účtu příliš moc není,“ uvádí na internetových stránkách obce www.kunin.cz starostka Novosadová.

Finanční příspěvky povodněmi zasaženému Kunínu mohou lidé zasílat na účet 35-1760145389/0800.