PFunguje tam třeba program Žiji a pracuji v Odrách nebo pod městem pracují veřejně prospěšní pracovníci. Tyto programy jsou výhodné pro obě strany lidé konečně najdou alespoň nějakou práci a městu to pomůže také. Pracovníci jej zvelebují, uklízejí či opravují. Nyní se však pro veřejně prospěšné pracovníky změnily podmínky.
Kratší doba
Místo jednoho roku je města budou moct zaměstnávat pouze šest měsíců, což přináší nemalé komplikace. Spolupráce s úřadem práce navíc není úplně ideální. Podobné problémy však řeší mnohá města a obce, Odry nejsou výjimkou. „Nemůžu říct, že by nám v poslední době nějak zásadně vycházeli vstříc. Je to spíš přesně naopak. Oni mají úplně jiné cíle, než máme my," konstatoval tajemník Oder Petr Mlčoch a posléze se pustil do dalšího hodnocení vzájemné spolupráce, které nebylo moc příznivé.
„Mezi naše cíle patří to, že s nějakým státním příspěvkem dáme možnost pracovat lidem, kteří jsou na trhu práce velmi obtížně umístitelní. Kromě toho, že dělají nějakou práci pro město s větším či menším nasazením, je to vytrhne z letargie nezaměstnanosti," řekl Petr Mlčoch.
Podle něj úřad práce tyto cíle už dávno nesleduje. „Sleduje jen čísla a tabulky a potřebuje některé lidi dostat z evidence. Nevím, kam jsme se to dostali. Je to špatné, ale to neznamená, že bychom na ten program chtěli rezignovat," povzdechl si oderský tajemník.
Musí být noví
Veřejně prospěšným pracovníkům, které Odry vloni zaměstnaly, totiž brzy skončí roční pracovní uplatnění. Místo nich město zaměstná nových čtrnáct lidí. „Nemůžou to být titíž, ani ti, co se osvědčili. Musí to být zbrusu noví lidé, protože ti, kteří tam pracovali, přece najdou práci kdykoliv a kdekoliv," poznamenal ironicky Mlčoch.
Poukázal také na mrhání veřejnými penězi. Úřad práce totiž nezkoumá, koho na rekvalifikaci posílá. Pošle třeba muže na třídenní rekvalifikaci, kde se dotyčný naučí pracovat s křovinořezem. Jenže na lékařskou prohlídku jej nepošle před nástupem na seminář, ale až poté. A po vyšetření se třeba zjistí, že muž není způsobilý rizikově pracovat s křovinořezem.
Zastupitel Květoslav Wiltsch uvedl, že je rád, že na zasedání něco podobného zaznělo. A nastínil ještě další možnosti, jak by mohlo město tyto lidi zaměstnat. Své nápady pak vyslovilo ještě několik dalších zastupitelů. Ti nakonec přijetí dotace schválili. Starosta Oder Pavel Matůšů pak už jen na závěr dodal: „Budeme se o to snažit pořád, i když to je už jen na šest měsíců."