Oproti říjnu bylo na konci jedenáctého měsíce roku 2017 v evidenci úřadu práce v Novém Jičíně 3461 osob, tedy o třicet méně. Výrazněji ale o současné kladné ekonomické situaci v České republice vypovídá srovnání meziroční. Loni touto dobou bylo bez práce v okrese o tisíc lidí více. Nyní míra nezaměstnanosti dosahuje hodnoty v okrese 3,1 procenta.

JAKÁ JE SITUACE V KRAJI?

„Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných osob byl zaznamenán v pěti okresech. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, a to Karviná (8,1 %), Ostrava (6,7 procenta), Bruntál (6,1 %) a Opava (3,5 %). Nižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Frýdek-Místek (3,4 %) a Nový Jičín (3,1 %),“ informuje o situaci v Moravskoslezském kraji ostravská pobočka úřadu práce.

Pozitivní zpráva také je, že je mnohem více pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Momentálně tvoří pětinu všech nezaměstnaných na Novojičínsku, přesně 697, přitom přesně před rokem byl tento statistický údaj o 115 osob větší.

„Úřad práce disponoval nabídkou 2452 volných pracovních míst, takže na jedno volné místo připadal jeden uchazeč z evidence úřadu práce,“ stojí v aktuálním reportu.

Nejčastější zastoupení pracovních nabídek v okrese je v posledních měsících, až na výjimky, neměnné.

Největší poptávka mezi zaměstnavateli je po montážních dělnících, nástrojařích, seřizovačích, svářečích, brusičích, ale také po prodavačích, pracovnících ostrahy, kuchařích, zednících a či řidičích nákladních automobilů a servírkách-číšnících.

SITUACE V REGIONECH NOVOJIČÍNSKA

Podrobnější listopadová analýza jednotlivých regionů Novojičínska odhaluje, že vůbec nejmenší nezaměstnanost byla na konci listopadu na Frenštátsku (2,23%) a pak v Novém Jičíně a jeho okolí (2,77%). Kopřivnicko, Bílovecko a Odersko pak vykazují hodnoty nezaměstnanosti mírně pod tři a půl procenta.