Historie Žerotínského zámku v Novém Jičíně se málem přestala psát ve 30. letech dvacátého století, kdy se uvažovalo o demolici této perly. Ze záměru nakonec sešlo a po roce 1945 se stal zámek sídlem muzea, dnes Muzea Novojičínska. V jeho prostorách mohou návštěvníci spatřit stálé expozice i speciální výstavy. V úvodní části stálé prohlídky mohou zájemci shlédnout jedinečné artefakty dokumentující život ve městě, práci městské samosprávy a velice bohaté události města na křižovatce obchodních cest. „Nový Jičín, město klobouků, si nemůže odpustit ani expozici s názvem Nechte na hlavě, kde je k vidění na šest stovek klobouků, čepic, čepců a přileb. Ve sbírce nechybějí ani pokrývky hlav významných českých osobností, jako například klobouk prvního československého prezidenta Tomáše Garique Masaryka, otce národa Františka Palackého či Jana Nerudy a Petra Bezruče,“ láká do svých zámeckých útrob Muzeum Novojičínska. Stálá expozice výtvarného umění 19. a první poloviny 20. století pak prezentuje díla umělců jakou jsou Eduard Veith, Anton Kolig, Ignác Berger či Franz Barwig.

Pár kilometrů od Nového Jičína se nachází jeden z nejcennějších barokních zámků celé Moravy, Zámek Kunín. Ten se největšího rozkvětu dočkal na přelomu 18. a 19. století, kdy zde fungoval jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký. Zdevastovaný zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní se do něj postupně vracejí původní zámecké sbírky. Budova zámku a zámecký park jsou v majetku Obce Kunín. Provoz zámecké expozice je zajišťován Muzeem Novojičínska a Zámek Kunín je tak jednou z jedenácti poboček Muzea Novojičínska.

Také Zámek Bartošovice má bohatou minulost. Až do konce 19. století byl jeho součástí i pivovar, do roku 1970 pak i konírna a hospodářské budovy. Na hotel byl zámek přestavěn v roce 1972. V současnosti je již patnáct let majetkem obce Bartošovice. Od roku 2000 je v zámku umístěno Informační centrum Regionu Poodří a nabízí také ubytovací kapacitu 57 míst v několika pokojích. Zalíbí-li se atmosféra zámku zamilovaných, není problém si zde říct své ano. „V zámku je obřadní síň a je možnost pořádat slavnostních hostin, seminářů a školení v reprezentativních prostorách,“ nabízí Zámek Bartošovice.

Město Studénka se chlubí hned dvěma zámky, takzvaným Starým a Novým zámkem. Historie obou budov je velmi prolnuta a místy i nejasná. Starý zámek byl původně tvrz a po vzniku Nového zámku přestavěn na pivovar, později úřednické byty. Horní část zámku byla využívána jako palírna až do poloviny 19. století. Nový zámek je od roku 1936 v majetku obce Studénka a dnes je z části využíván jako Vagonářské muzeum.
Milovníkům zámků jistě neunikne ani zámek v Bílovci. Trojkřídlý dvoupatrový zámek je však veřejnosti nepřístupný a dnes se v něm nachází archiv.

Také zámek ve Slatině ztratil svou původní funkci. Po požáru v roce 1775 byl postaven v pozdním barokním slohu a v roce 1910 jej koupila obec. Vzhledem k tomu, že se nachází přímo uprostřed obce, je vhodným sídlem dnešního obecního úřadu Slatina. Podobně je na tom i zámek v Trnávce. I ten slouží jako obecní úřad a v zámeckých sálech se pak pořádají společenské akce.

Zámek Nová Horka se charakteristikou ostatních zámků na Novojičínsku vymyká. Od roku 1948 totiž začal sloužit sociálním účelům. „Nejprve zde byly umísťovány postižené děti, později byl zřízen domov důchodců. Ústav spravovala Česká katolická charita,“ zaznívá z historických údajů o zámku. V 60. letech dvacátého století se domov důchodců změnil na ústav sociální péče. Dnes je jeho zřizovatelem Krajský úřad v Ostravě a funguje jako ústav sociální péče pro mentálně postižené ženy s celoročním pobytem. (mako)