Nedělní státní svátek bude posledním dnem v letošním roce, kdy kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík přívítá při prohlídkách překrásných komnat návštěvníky. Ti se mají i na konci října na co těšit.

„Naposledy mohou lidé zhlédnout výstavu s názvem Znamenitá paní hraběnka, která mapuje život nejznámější zámecké paní a je prezentována ve všech pokojích druhého patra zámku. Z těch nejvzácnějších exponátů, na něž bychom chtěli návštěvníky na tento víkend nalákat, je určitě obrazárna zámku, kde jsou zapůjčené exponáty z muzea v Poličce," rozpovídal se kastelán a jedním dechem dodal: „Dále Národní muzeum zapůjčilo unikát, kufřík Františka Palackého, s kterým mladý Palacký roku 1823 odchází z Hodslavic do Prahy, a k vidění budou samozřejmě další výjimečné exponáty po celém zámku."

Kdekdo by si myslel, že den poté vytáhne Jaroslav Zezulčík sadu historických klíčů, zamkne zámek na sedm západů a vrátí se sem až na jaře při předsezonním úklidu. Kultura však nebude v Kuníně chybět ani v zimních měsících. „Po uzavření zámku život na zámku nekončí. Již 14. listopadu můžeme pozvat milovníky barokní hudby na koncert nazvaný Mistři anglického baroka," připomíná kastelán, který letošní sezonu hodnotí jako mimořádně úspěšnou.

Strašidla v Bílovci

Bílovecký zámek doprovodí konec sezony v duchu strašidel. V úterý 30. října je sem veřejnost zvána na akci s názvem Strašidelná prohlídka hradu. „V tento večer bude zámek plný strašidel, duchů, přízraků a jiných tajemných bytostí, ale také bude k vidění hudební a divadelní představení. Možná se zjeví duch barona Václava Karla Sedlnitzkého nebo Bílá paní Běta," zvou do Bílovce organizátoři. Tajemný večer proběhne od 18.00 do 19.00 hodin a návštěvníky čeká i svět alchymistů.

Starojický hrad má všechny kulturní a společenské akce naplánované na kalendářní rok 2012 za sebou. „Je ale možné, že nějaký nápad ještě přijde, jako třeba sáňkovačka na hradním nádvoří, lampiónový průvod na hrad nebo něco jiného," zvažuje místní kastelán Arnošt Pokorný s tím, že v případě pěkného počasí bude hradní věž i hospůdka otevřena o víkendech až do Silvestra. Kastelán bude o všech aktualitách a případných akcích čas informovat na webových stránkách hradu (hradstaryjicin.cz).