Na Boroveckých rybnících nedaleko Sedlnice naměřili místní rybáři až dvacet dva centimetrů silnou vrstvu ledu. Když se k tomu přidá vydatné sněžení, mají hospodáři o práci vystaráno.
„Když rybník zamrzne, tak máme vůči rybě povinnosti. Rybník se musí otevřít, odvětrat, abychom škodliviny, jako dusík či metan vypustili,“ nastínil zimní rybářskou řeholi Josef Holaň, hospodář místní organizace Českého rybářského svazu Příbor. Komplikace přináší také vydatná sněhový pokrývka. Ta ryby odřízne od slunečních paprsků. „Sníh se musí z míst, kde ryba spí odhodit a udělají se takzvaná prosvětlovací okna,“ uvedl Holaň a dodal: „Pak dochází ve vodě k fotosyntéze a život tam neumírá.“
Rybáři dva největší Borovecké rybníky na zimu vypouští, šupináči tak přezimují v menším rybníku - komorovém. „Pokud jsou mrazy tak silné, tak je třeba rybník odvětrat každý den,“ přiznal Josef Holaň. Příborští rybářští hospodáři proto mají ve dvojicích čtrnáctidenní služby po celý rok. „Tím pádem tady každý den někdo je,“ poznamenal Holaň.
Na Boroveckých rybnících nejsou naštěstí v zimě problémy s pytláky, protože rybník je průtokový a ryby se ve vyřezaných otvorech neobjevují. Zdejší líni, kapři či candáti tak mohou v klidu počkat na jarní měsíce, kdy je čeká stěhování do větších rybníků. „Čekáme, až teplota vody je vyšší než deset stupňů Celsia. Pak je ideální komorový rybník slovit, ale musí už být aspoň z části naplněné hlavní rybníky,“ uzavřel hospodář Holaň.
Na to si však rybáři ještě několik týdnů počkají. Zatím to totiž nevypadá, že by sekery a pily měly v brzké době vystřídat za udice a podběráky.