Kunín, Životice u Nového Jičína a Jeseník nad Odrou se loni v létě staly nejpostiženějšími obcemi po ničivých záplavách. Jejich obyvatelé i představitelé si proto dokázali představit, co se dělo při záplavách v severní části republiky a rozhodli se pomoci. „Svolal jsem mimořádně zasedání zastupitelstva, na kterém zastupitelé odsouhlasili dvakrát po sto tisících korunách,“ naznačil starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík, jenž vyjel do severních Čech společně se starostkou Kunína Dagmar Novosadovou i starostou Jeseníku nad Odrou Tomášem Machýčkem.

Společně byli na sezení na krajském úřadě Libereckého kraje, kde měli konzultace se starosty z postižených oblastí. „Tam jsme jim předali naše zkušenosti, aby kolegové věděli, co mají udělat hned, co je nezbytně nutné, a co počká,“ pokračoval Hasalík.

Zástupci obcí Novojičínska dostali tipy na postižené obce, a jejich zástupcům pak předali pomoc. Životičtí předali sto tisíc Lindavě a Heřmanicím. „Když jsem to předával jejich starostovi, tak mi řekl: Víte, vy si asi nepamatujete, ale já jsem byl loni tři dny u vás pomáhat s našimi hasiči,“ uvedl zajímavost Hasalík.

Pomohou i rady

Jeseničtí s sebou vezli pracovní pomůcky a další potřebné prostředky, k tomu více než osmdesát tisíc korun měli z výnosu ze Slavnosti obce, dalších dvacet schválila rada. Vše odvezli rovněž do Heřmanic, které jim doporučila nadace Člověk v tísni. „Je to tam hodně špatné. Asi horší než tehdy u nás. Některé ty obce jsou prakticky odříznuty od světa. Ze tří cest jsou dvě absolutně zničené, a jakmile začnou odvážet ten nepořádek, zničí i to, co nějak přežilo. Budou to mít hodně těžké. Proto jsme jim posílali i nějaké formuláře a seznam toho, co je čeká. To byl asi nejhlavnější smysl té návštěvy,“ poznamenal Tomáš Machýček.

Kunínští radní schválili sto tisíc korun, které starostka Novosadová předala v pěti obcích, které doporučil tamní krajský úřad. Peníze dostaly obce Bílý Potok, Kunratice, Rynoltice, Mníšek a Lázně Libverda. „Do toho jsme vyhlásili veřejnou sbírku, kam lidé odkudkoliv přispívali a mohou stále přispívat do konce září. Pak vybereme obec, kde se ty peníze použijí,“ upozornila Novosadová a dodala, že v rámci besedy se starosty jim například také radili, jak žádat o dotace na povodňové domky. „Oni tam tu situaci mají složitější, než jsme měli my. Ty peníze už stát nedá a míň peněz má i nadace Člověk v tísni. „Tak se jim aspoň nějak snažíme pomoci. Kdysi jsme potřebovali pomoc my a jiní pomohli nám,“ uzavřela.

Přečtěte si také:

Dobrovolníci o Chrastavě: Pomoc lidem tady vázla