Záplavy postihly několik míst v republice, na Novojičínsku se ale zřejmě podepsaly nejničivěji a určitě i nejtragičtěji.

Průběh záplav a obrazový materiál najdete ZDE

Tragédie v Jeseníku nad Odrou

Obrovskou tragédii v této souvislosti zažívali lidé v Jeseníku nad Odrou. Tam si ničivá voda vyžádala tři oběti na lidských životech. Dvě z nich byli bratři. „Oni šli zachraňovat mamku. Prý se tam snad nějak zaklínili a už se odtud nedostali. Tu mamku nakonec zachránili hasiči,“ uvedla jedna z obyvatelek Jeseníku nad Odrou.

Voda přišla tak rychle, že řada lidí nestačila utéct, někteří prožili nekonečné minuty na půdách, jiní na střechách. Pomoc přišla až po několika hodinách. Pak nastala práce pro záchranáře i psychology. „Měli jsme již několik krátkých intervencí. Řada těch příběhů je hodně těžkých. Ti lidé ztratili své příbuzné, sousedy, známé. Je to obec, kde se lidé navzájem znali, proto to tady ta péče bude potřebná o mnohem delší dobu, než bývá obvyklé,“ uvedl Lukáš Humpl, mluvčí moravskoslezských záchranářů, který již v noci mířil do domova pro seniory v Novém Jičíně a poté se přesunul do Jeseníku nad Odrou.

Tam několik domů spadlo, další byly vodou značně poškozené. „Máme zajištěné ubytování v Agro Jesenicko a provizorní ubytování v mateřské škole. Nyní řešíme zásobování a další potřebné věci. Tady je naštěstí velká solidarita a lidé si berou ty potřebné k sobě,“ sdělil jen stručně starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček a hned nato se již chystal s hasiči organizovat opatření na ochranu dalších třech desítek osob v jiné části obce.

Více o povodních se přečtěte v souvisejících článcích v pravo nahoře.

Apokalypsa

Po opadu vody se naskytl doslova apokalyptický obraz. Podél řek i v okolí silnic byla rozházena osobní i nákladní vozidla jako na stavebnici. Zejména řeka Jičínka napáchala mnohamilionové škody a téměř odřízla Nový Jičín od okolního světa. Voda bezútěšně ničila vše, co jí stálo v cestě. Zoufalá situace byla v Mořkově, Hodslavicích, Životicích u Nového Jičína, Žilině, místní části Nového Jičína. Velké škody byly rovněž v Šenově u Nového Jičína i Kuníně. Vjezd do všech zmíněných obcí byl omezen nebo zcela uzavřen.

Nikdo nevěděl, zda je číslo konečné. „Policisté, hasiči i záchranáři stále prohledávají terén. Na řadě míst jsou vozidla, ke kterým se ještě technika nedostala. Nevíme, jestli v nich nebyli nějací lidé,“ uvedla novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

Lidé na všech místech tvrdili, že situace byla mnohem horší než při památných záplavách v roce 1997. „Tenkrát to stoupalo pozvolna a dalo se ještě něco dělat. Teď se nedalo dělat nic. Během pěti minut se tu nahrnula voda a měli jsme co dělat, abychom se dostali do patra,“ popsala dramatickou situaci žena, v jejímž domě voda dosahovala do úrovně dvou metrů. Zničila jí kuchyň obývák i další pokoj. „Auto mám na fotbalovém hřišti. O auto přišla i moje dcera, která přijela na návštěvu,“ povzdechla si žena.