Sedmým rokem přicházejí lidé na transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín s tím, že se chtějí zapsat do registru dárců kostní dřeně.

Konkrétně to bylo 250 zájemců a někteří z nich už se dokonce následně stali přímými dárci a pomohli tak druhým v boji o život.

KDO SE MŮŽE STÁT DÁRCEM?

V největším zdravotnickém zařízení v okrese byl registr spuštěn konkrétně v listopadu roku 2011 a nejčastěji se do něho hlásí lidé ve věku kolem třiceti let.

„V drtivé většině případů šlo přitom o pravidelné dárce krve a krevních složek,“ přiznala Radka Miloševská, mluvčí Nemocnice Nový Jičín.

Potenciálním dárcem kostní dřeně se obecně může stát každý, kdo se cítí zdráv, je ve věku 18 až 35 let, je pojištěncem u české zdravotní pojišťovny a má trvalý pobyt v České republice.

„Registrace trvá zhruba 30 minut a zahrnuje vstupní pohovor, vyplnění přihlášky i informovaného souhlasu a také odběr malého vzorku krve,“ vysvětluje Miroslava Vaňková, vrchní sestra transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Zároveň však dodává, že za určitých podmínek mohou být v registru i osoby starší.

„Standardní registrace mezi potenciální dárce kostní dřeně je možná až do dovršení 36 let věku, přičemž nad touto věkovou hranicí se zájemce může zapsat v případě, že na vstupní vyšetření přispěje Českému národnímu registru dárců dřeně jako samoplátce částkou 1500 korun,“ prozradila vrchní sestra.

Zápisem do Registru dárců kostní dřeně se však zájemce ještě nestává dárcem kostní dřeně, ale je pouze zařazen do databáze pro případ potřeby.

„K samotnému darování kostní dřeně je pak registrovaný vyzván transplantačním centrem až v případě konkrétní poptávky pro těžce nemocného pacienta,“ dodala Miroslava Vaňková s tím, že kostní dřeň je nejčastěji využívána pro transplantaci u pacientů s leukémií nebo těžkými útlumy krvetvorby.

Registrace do Registru dárců kostní dřeně probíhají na transfúzním oddělení Nemocnice Nový Jičín každý všední den mezi 6. a 15. hodinou, přičemž dárci krve nebo plazmy mohou být odebráni i v rámci plánovaného odběru v pondělí či úterý od 6 do 9:30 hodin.