O tom, že je zájemce, který by chtěl v Odrách postavit další market, se ve městě hovoří již delší dobu. Na podzimním zasedání zastupitelstva se strhla vášnivá diskuze o to, kde by případný market měl stát. Městu se totiž ozvali dva zájemci, Lidl a Tesco a oba chtějí stavět jen v místě současného autobusového nádraží, tedy zhruba sto metrů od Penny marketu a pár metrů od prodejny Hruška. Někteří zastupitelé ale byli od počátku proti. „Musím zopakovat, že tato prodejna v této části města je naprosto zbytečná a měla být na opačné straně města. Nemáme obchvat a nastane kolotoč s provozem automobilů. Ty obchody jsou založené na tom, že se tam dojíždí autem. Ten cyklus se ještě posílí a nebezpečí přecházení přes cestu se ještě zvýší. Nezeptali jsme se lidí. Ti z Nádražní ulice si stěžují, že tam hrčí Hruška s kompresorem, teď tam bude Lidl, Semperflex. A omezí se plocha autobusového nádraží,“ argumentoval na nedávném prosincovém zasedání zastupitel Květoslav Wiltsch.

Starosta Pavel Matůšů uvedl, že o jiné místo ani jeden ze zájemců neměl zájem. „Na pozemku města by mělo vzniknout parkoviště k této prodejně, také by mělo dojít k modernizaci stávajícího, v dnešní době už nevyhovujícího autobusového nádraží,“ vysvětloval výhody této volby Matůšů. Součástí investice totiž má být také stavba okružní křižovatky, bezpečnostních přechodů a rekonstrukce chodníků v místě.

O tom, koho vybrat, jednala nejprve rada. Ta se přiklonila ke společnosti Lidl. „Její nabídka byla komplexnější,“ zdůvodnil výběr Matůšů. „Ze začátku jsem nebyl žádným zastáncem Lidlu. Ale měli jsme možnost objet obě prodejny. To Tesco, co jsme viděli, je hrůza. Kdežto Lidl, alespoň nové prodejny, které jsou v Prostějově a ve Znojmě, je určitě lepší,“ doplnil místostarosta Oder Jiří Vlček.

Matůšů znovu připomněl, že výběr místa nebyl iniciativou města. „Dostali nabídku a do budoucna budeme muset autobusové nádraží řešit. Nevím, kde na to vezmeme peníze. Nemůžeme někomu poručit, kde obchod postavit, pouze můžeme posoudit, zda je to v souladu s územním plánem. A pak už jen můžeme říci, jestli to tam bude nebo ne,“ řekl Matůšů a dodal, že každý týden volám alespoň jednou veliteli policie kvůli skupinkám problémových hloučků, kterých na nádraží přibývá. „Opravila by se jedna část města, která je problematická z hlediska shlukování lidí,“ poznamenal starosta. Vedoucí stavebního úřadu Ivana Pinkasová navíc upozornila, že pokud město neschválí prodej pozemku, investor se může obrátit na soukromé vlastníky a obchod tam stejně postaví. „A autobusové nádraží zůstane městu tak jak je v současném stavu,“ sdělila.

Zastupitelka Libuše Králová řekla, že je třeba sundat růžové brýle a vidět současný hrozný stav autobusáku. Možná i na to slyšela většina zastupitelů. Patnáct z devatenácti jich totiž nakonec bylo pro prodej pozemku.