Co čtyři roky volí lidé v komunálních volbách své představitele do místních zastupitelstev. Ti se scházejí v průměru jednou za dva měsíce a některá zasedání by se dala nazvat „nekonečným martýriem“. Vše se samozřejmě odvíjí od počtu a závažnosti projednávaných bodů, ovšem někdy lze vinu za několikahodinový maraton svalit na samotné zastupitele a jejich neochotu se domluvit.
V Novém Jičíně se jednací řád obejde bez časového omezení, neboť schůze nekončí později než kolem osmé hodiny večerní. Přesto si místostarosta Milan Šturm vzpomněl na jednání rady, jež trvalo téměř čtrnáct hodin. „Rada města jednou začínala ve dvanáct hodin dopoledne a skončila až o půl druhé ráno,“ sdělil. V Příboře mohou zastupitelé také jednat, jak dlouho se jim zlíbí, i když je pravdou, že se myšlenkou o časovém omezení zasedání představitelů města v minulosti zabývali. „Kdysi se o tom uvažovalo, ale ustoupili jsme od toho, protože je složité, aby zastupitelé přišli hned druhý den na pokračování zasedání,“ uvedl Milan Strakoš, starosta Příbora. Ten také dodal, že pouze jedenkrát se jednání protáhlo do půlnoci, ale nyní je již situace na schůzích mnohem lepší.
Kde se však přesný časový rozpis zasedání vepsal do jednacího řádu, je Kopřivnice. Možná je to i důsledkem nekonečného jednání, jež se zde uskutečnilo v minulém volebním období. Obvyklé zasedání představitelů města začalo klasicky v odpoledním čase, ale jeho konec nastal až v ranních hodinách následujícího dne. Proto byl v dopoledních hodinách městský úřad veřejnosti uzavřen. Od té doby se již nic podobného neopakovalo a dá se předpokládat, že také nebude. „Jednání zastupitelstva začíná v šestnáct hodin a v jednacím řádu je uvedeno, že by mělo skončit do dvaadvacáté hodiny, pokud zastupitelé nerozhodnou hlasováním o jeho prodloužení,“ informovala místostarostka města Dagmar Rysová. K tomu již minimálně v jednom případě došlo, avšak konec byl posunut jen o pár minut. Pokud by nastala situace, že by zastupitelé nerozhodli o prodloužení zasedání, muselo by se v něm pokračovat následující den od osmé hodiny ranní.
Také v nedalekém Frenštátě pod Radhoštěm má každý sraz zastupitelů i rady města jasně dané časové mantinely. Místostarostka Zdeňka Leščišinová to zdůvodnila tím, že v minulosti jednání končila mnohem později a bylo zapotřebí je zefektivnit. Proto se v jednacím řádu objevila časová hranice. Začátek jednání frenštátských zastupitelů bývá v patnáct hodin a jeho konec je v jednacím řádě definován na hodinu jednadvacátou. Ale i zde se dá zasedání prodloužit. „Zrovna posledně jsme jednání prodloužili. Když se dojde k hranici, tak se hlasuje o prodloužení,“ dodala Leščišinová.
V ostatních městech na Novojičínsku, ať už jde o Štramberk, Bílovec, Studénku, Fulnek či Odry, se v jednacích řádech časové omezení neobjevuje, a že by některá schůze zastupitelů skončila až v hlubokých nočních hodinách, zde nepamatují.