Emoce vyvolaly už návrhy zastupitelky a europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), která navrhla, aby místo devíti členů měla rada města jen sedm, a aby město mělo pouze dva uvolněné místostarosty, zatímco původní návrh počítal i s neuvolněným třetím místostarostou. Ani jeden z těchto návrhů neprošel.

Na post starosty města byl jediný kandidát, a to dosavadní starosta Stanislav Kopecký. Opoziční zastupitelé svého kandidáta nenavrhli. Ke kandidatuře Stanislava Kopeckého měli potřebu se vyjádřit někteří občané zjevně podporující opozici. Například častý řečník na novojičínských zasedáních Jaromír Kreml nazval kandidaturu Stanislava Kopeckého na starostu města velkou ubohostí.

Ustavující zastupitelstvo, Nový Jičín, 24. října 2022.
Nový Jičín má stejného starostu jako v minulém volebním období

Pro to, aby Stanislav Kopecký byl v tomto volebním období starostou města Nový Jičín hlasovalo 20 z celkového počtu 29 zastupitelů. V sále jich bylo přítomno 28, jeden byl nepřítomen. Poté, co po volbě doznělo hlasité „Fuuuuuj!“ z úst některých přítomných, Stanislav Kopecký poděkoval za důvěru. „Tento post starosty přijímám s úctou a pokorou a slibuji, že město povedu svědomitě a zodpovědně,“ pronesl starosta Kopecký.

Otevřená kritika kandidátů

Prvním místostarostou zastupitelé zvolili Ondřeje Syrovátku (SZ), pro nějž hlasovalo 18 zastupitelů, poté přišlo na řadu hlasování o druhém místostarostovi. Jediným navrženým kandidátem byl Václav Dobrozemský (ODS), což vyvolalo opět velkou vlnu nevole u opozičních zastupitelů i jejich příznivců v publiku. Důvodem byla skutečnost, že Václav Dobrozemský jako místostarosta v minulém volebním období nechal vložit 50 milionů korun na účty do Sberbank a krátce před ruskou agresí na Ukrajině dalších 50 milionů korun, což bylo v době, kdy jeho pověření pro tento úkon již vypršelo.

Radar na první pohled vypadá jako opuštěný přístroj geodetů. (Hlučín, říjen 2022)
Řidiči pozor, u Ostravy měří nenápadný samoobslužný radar, tohle je on!

Potřebu vyjádřit se veřejně měl opět Jaromír Kreml. „Pro mě je neskutečné už to, že pánové Dobrozemský a Kopecký měli tolik drzosti a arogance, že vůbec kandidovali. A teď mají tolik drzosti, že chtějí zastávat vedoucí funkce. Neskutečné. Nedovedu si představit, že místostarostu, který prodrbal 101 milionů korun, bude znovu zastávat stejný člověk, zástupce největší zlodějské a zločinecké strany po převratu,“ řekl mimo jiné u řečnického pultíku Jaromír Kreml, za což sklidil od svých příznivců bouřlivý potlesk.

Václava Dobrozemského zvolilo do funkce druhého místostarosty 17 zastupitelů, o dva zastupitele méně zvolilo do funkce neuvolněného třetího místostarosty Jaroslava Perútku (KDU-ČSL). Devítičlennou radu města doplnili Dalibor Janošek (ANO), Martin Šturala (ANO), Hana El-Shikha (ANO), Martin Gazda (TOP 09) a Andrej Droščín (Piráti).

Padala silná slova

Aktivní Jaromír Kreml poté ve svém dalším příspěvku uvedl, že současná koalice si pojistila volby machinacemi. „Vidíte, že současné volby na základě havloidního zákona zpracovaného pražskými veksláky jsou naprosto zbytečné,“ uvedl také Jaromír Kreml, na což reagoval zastupitel Pavel Farda (Svobodní). „Chci poprosit posledního diskutujícího, jestli má nějaké informace o tom, že byly nějaké machinace u voleb, aby podal stížnost, případně trestní oznámení. To jsou tak silná slova… Někdo z těchto občanů tady už říkal, že mu je zle. Mi je zle také, z toho, co se tady děje,“ vyjádřil se Pavel Farda a požádal o konkrétní údaje o zmíněných machinacích.

Ustavující zasedání Zastupitelstva Příbor 19. října 2022.
První zastupitelstvo v Příboře a hned nezdar. Nedohodli se, kdo bude starosta

Jaromír Kreml uvedl, že po pětihodinové proluce při počítání volebních výsledků v Novém Jičíně, ve třech zbývajících počítaných okrscích, kde byla účast nečekaně přes 50 procent, přibylo nejvíce hlasů ODS, KDU-ČSL, koalici Strany zelených a hnutí ANO (nejvíce voličů v Novém Jičíně bylo ve volebním okrsku 18 – 59,09 procenta, kde získala nejvíce hlasů, 531, koalice SZ před koalicí ČSSD s 516 hlasy, hnutí ANO skončilo čtvrté s 260 hlesy, KDU-ČSL pátá s 218 hlasy, ODS šestá se 198 hlasy – pozn. red.).

Na dotaz starosty Kopeckého, aby Jaromír Kreml uvedl konkrétní příklad machinací, oslovený řekl, že nehovoří o nějakých machinacích „Ale jsou tu určité pochybnosti, že možná došlo, a ta čísla tomu napovídají, k určitým machinacím, nebo možná i podvodům,“ sdělil Jaromír Kreml.