VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelů Frenštátu bylo málo, starosta musel zrušit zasedání

Frenštát pod Radhoštěm - Málokdy se stane, že by na zasedáních zastupitelstva obyvatelé „hráli přesilovku“. Ve Frenštátě pod Radhoštěm k tomu, ve středu došlo. Asi dvě desítky obyvatel přišly v očekávání, jak dopadne projednávání možného otevření školky na Kopané, avšak nedočkali. Čtvrt hodiny po oficiálním začátku zahájení zasedání, které bylo v 15.00 hodin, bylo přítomno jen devět z jednadvaceti zastupitelů.

27.3.2009
SDÍLEJ:

Co teď? Jako by se ptali ti, kteří ve středu přišli na zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm. Foto: Deník/Ivan Pavelek

„Zastupitelstvo obce je schopno se usnášet, je-li přítomna při zahájení zasedání nadpoloviční většina všech jeho členů. Jestliže při zahájení zasedání nebo v průběhu jeho jednání není přítomna nadpoloviční většina všech členů, ukončí předsedající zasedání zastupitelstva obce s tím, že od patnácti dnů svolá náhradní zasedání,“ citoval ze zákona o obcích tajemník Frenštátu pod Radhoštěm Petr Kubenka. „Takže mi nezbývá nic jiného, než dnešní zasedání ukončit,“ sdělil poněkud trpce frenštátský starosta Stanislav Hrabovský.

V sále nastalo všeobecné vzrušení „To je naprostá neúcta vůči voličům i občanům,“ řekl jeden z odcházejících obyvatelů Frenštátu pod Radhoštěm. „Je to zoufalé. Kvůli projednávání školky na Kopané jsem si vyřídila volno a nevím, jak mi to vyjde příště,“ přidala se jedna z obyvatelek Kopané.

Poněkud rozčarovaný situací byl i frenštátský starosta Stanislav Hrabovský. Ten uvedl, že zasedání sice bylo svoláno v jiném termínu, než zastupitelstvo pro letošní rok odsouhlasilo, ale bylo svoláno řádně podle zákona. „Potřebovali jsme projednat několik důležitých věcí. Jedná se zejména o školku na Kopané, kvůli které tady přišlo mnoho občanů, jež byli na toto jednání připraveni. Další důležitou věcí je likvidace hotelových domů na Papratné,“ nastínil Hrabovský.

Na programu bylo rovněž projednávání dotací na různé iniciativy ve městě, například na Valachyjádu či pro tělovýchovnou jednotu. Zastupitelé rovněž měli projednat podání žádosti o dotaci na modernizaci pracoviště Czech Point nebo podání žádosti o podporu zavádění procesu plánování rozvoje sociálních služeb v obcích. „Čili, všechno poměrně důležité body,“ upozornil frenštátský starosta.

Podle Hrabovského se omluvili všichni nepřítomní, někteří ale pouze den před zasedáním a jiní dokonce v den zasedání. „U některých to bylo z pracovních důvodů, někteří věděli, již delší dobu, že nebudou přítomni, a ti se také omluvili,“ přiblížil důvody absence Hrabovský s tím, že sice věděli, že někteří zastupitelé nepřijdou, ale netušili, že se jich nesejde na začátek zasedání ani potřebných jedenáct.

Východisko z podobné situace starosta vidí například v tom, že by se v jednacím řádu zastupitelstva objevila povinnost pro zastupitele omluvit se minimálně čtyři dny před jednáním. „Další varianta, která mě napadá, je posunutí začátku zasedání na šestnáctou hodinu, což by mohlo stačit,“ doplnil Hrabovský, jenž již na minulém zasedání zastupitelstva hovořil o poměrně značné absenci některých zastupitelů. „Jsou tu někteří, kteří jsou bez absence, ale máme případy zastupitelů, kteří chyběli pětkrát či šestkrát, což je téměř polovina všech zasedání v tomto volebním období. Domnívám se, že v takovém případě je něco špatně,“ uzavřel Hrabovský a řekl, že docházku zastupitelům pošle, a také zveřejní, aby voliči měli přehled.

Autor: Ivan Pavelek

27.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení