Dusty, jak prý se pes jmenuje, měl od poloviny ledna toulavé období, jak to psi občas mívají. Utekl svým majitelům v Bartošovicích a svou pouť zakončil v Libhošti, kde jej našel Oldřich Sobek. Tehdy se ještě, díky městské policii v Příboře, na kterou prý se obrátil, podařilo najít majitele. Ten si psa v Libhošti vyzvedl.

Jenže uběhl týden a Dusty se opět vydal na pouť, a opět do Libhoště. Tam jej 19. ledna odpoledne našel se zlomenou levou přední nohou Pavel Reissmann. Obrátil se na městskou policii v Novém Jičíně, jejíž pracovník mu dal najevo, že mu nepomůže, neboť Libhošť je již samostatnou obcí.

Reissmann proto volal na linku 158, kde mu řekli, aby se přece jen obrátil na městskou policii. Zkusil to, podruhé neúspěšně. Mezitím odvezl psa k veterináři, který zjistil, že pes má v noze zlomené obě kosti. Reissmann se pak se zraněným psem vydal přímo na služebnu Městské policie Nový Jičín, kde jej strážnice rázně odmítla a až po chvilce mu muž v okýnku sdělil, že mu nemůže pomoci, neboť Libhošť nemá s Novým Jíčínem veřejnoprávní smlouvu. A navíc mu sdělil, že útulek v Kopřivnici je stejně plný, takže by tam psa nevzali.

Kňučícího psa si tedy mladý muž odvezl domů, aby se o něj staral. Dal výzvu na facebook a obrátil se na Novojičínský deník. Na základě článku se ozvali ochránci zvířat i jednotlivci, kteří nabizeli jak peníze na operaci, tak i možnost, že by si psa vzali. „Hodně mě ty pozitivní reakce překvapily,“ uvedl tehdy Reissmann.

To už do hry vstoupil Vlastimil Bořuta, pracovník pověřený ministerstvem vnitra jako správce obce do doby, než si zvolí starostu. Ten Reissmannovi doporučil, aby psa nechal nějakou dobu u sebe, kdyby se náhodou ozval majitel, a zavázal se, že uhradí náklady na krmení.

To ale ani jeden z aktérů netušil, že již 20. ledna oznámil skutečný majitel psa, muž z Bartošovic, na městské policii v Novém Jičíně, že hledá psa, který mu již podruhé během týdne utekl. „Ten strážník mu spíše vynadal za to, jak máme psa špatně zabezpečeného. Manžel nevěděl, jestli si vůbec poznačil jeho jméno,“ sdělila pro Novojičínský deník spolumajitelka psa Martina Hanáčková, kterou zaráží, stejně jako Reissmanna, že novojičínská městská policie měla informaci o nalezeném psu, a následně druhý den informaci o ztraceném psu a přesto s ní zřejmě nijak nepracovala, nebo alespoň nedala ani jedné straně o takové informaci vědět.

„Nechápu, jak tam ta policie funguje,“ poznamenala Hanáčková, jejíž pocity sdílel i Reissmann. „Jsem rád, že to nakonec dobře dopadlo, ale přístup novojičínské městské policie mě hodně zaráží. Stačilo, aby aspoň poradili. Ale oni neměli vůbec žádnou snahu něco dělat,“ řekl Reissmann.

Ten nakonec šťastného psa předal neméně šťastným majitelům. „Jsme moc rádi, že se našel, už kvůli dětem. Moc už jsme s tím nepočítali,“ dodala majitelka psa s tím, že v současné době absolvuje konzultace u veterináře, jak dál postupovat v léčení zlomenin.

Ve středu 2. února v 10.32 hodin odeslal Novojičínský deník přímo na mail Reného Škody, ředitele Městské police Nový Jičín, mail s dotazem, jak strážníci naložili s informacemi o nalezení a pohřešování psa. V pátek 4. února ve 14.00 ještě Novojičínský deník odpověď neobdržel.