Známé rčení, že starého psa novým kouskům nenaučíš, zvesela popírají již třetí neděli v Závišicích. V tamní psí škole, kterou vede Aleš Jadrníček společně s Martou Markovou, učí základním povelům, poslušnosti i socializaci dvě desítky psů. A nejde jen o štěňata.

Nápad na psí školu se zrodil v hlavě hlavního cvičitele Aleše Jadrníčka již před několika lety. Přivedla jej k tomu jeho zkušenost se psy. „Něco podobného jsem chtěl udělat už roky. Lidi z okolí mě znají jako pejskaře a dlouho chodili a ptali se, jestli nemám něco na ten způsob v plánu. Tak jsem nakonec dospěl k tomu, že to udělám," prozradil Aleš Jadrníček. Na rozdíl od jiných nezaložil kynologický klub, ale vydal se cestou soukromých lekcí: „Rozhodl jsem se, že nezaložím žádný klub nebo sdružení, ale pojal jsem to soukromě, což se zatím jeví jako motivace. Pro mě i pro psovody."

Nápad se v Závišicích ujal a slaví nečekaný úspěch. „Ačkoliv jsme soukromé cvičiště otevřeli letos poprvé, po třech lekcích máme na dvě desítky psích klientů. To je úspěch, který nikdo nečekal," prozradila Marta Marková, která pomáhá Aleši Jadrníčkovi pejsky cvičit. Vzápětí prozradila, koho všeho „vychovávají": „Je to od čivav, přes boloňské psíky, až po bernské salašnické psy. Potvrzují se tím naše slova, že vychovatelný je každý pes."

Poslušnost a socializace

A co můžou páníčci od závišické školy čekat? Kromě poslušnosti a naučení se základních povelů celkovou socializaci svého čtyřnohého přítele. A o tu jde cvičitelům v prvé řadě. „Chceme, aby psi zvládli od základní poslušnosti až po chování ve společnosti, třeba ve městě. Jedná se vlastně o jakési sociální zařazení psa do společnosti, což v praxi znamená, aby psovodi věděli, že je pes poslechne, kde ho mohou uvázat a za jakých okolností," potvrdil Aleš Jadrníček.

Na jeho slova vzápětí navázal jeden ze členů psí školy. „Náš pes umí základní povely, jako sedni, lehni, zůstaň nebo přijď. Sem jsme se přihlásili proto, aby se naučil chovat a správně reagovat ve společnosti jiných psů. A zatím jsme s vývojem a lekcemi velmi spokojeni," uvedl pan Jiří.