VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zazděné a uschované zboží se po letech dostalo na veřejnost

Desítky let leželo ve skrýši ve sklepě a na půdě domu v rohu náměstí v Příboře drogistické a papírnické zboží, které kdysi uschoval majitel obchodu. Od pondělí 12. listopadu tento muzejní poklad může vidět veřejnost.

22.11.2018
SDÍLEJ:

Zboží ukryté v roce 1938 mohou vidět návštěvníci muzea v Příboře. Výstava má stejnojmenný název.Foto: Deník / Ivan Pavelek

Výstava, která nese název Zboží ukryté v roce 1938, představuje svého druhu ojedinělý nález velkého souboru galanterního a papírnického obchodu z konce 30. let minulého století.

„Cesta k této výstavě trvala několik let,“ řekla v úvodu vernisáže výstavy konané v Muzeu Sigmunda Freuda Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska, pod nějž příborské muzeum spadá. „Díky grantu ministerstva kultury a příspěvku našeho zřizovatele, Moravskoslezského kraje, se podařilo tento soubor vykoupit ze soukromých rukou a nyní máme tu možnost společně s vámi být svědky toho odhalení, abychom mohli obdivovat to, co se tady nabízí. To, že se taková sbírka dostane do Muzea Novojičínska, se nestává každý den a některého muzejníka to nepotká za celý život. O to více si toho vážíme,“ dodala Sylva Dvořáčková.

Vedoucí muzea v Příboře Václav Michalička doplnil, že obchod, kdy sbírka přešla do majetku Muzea Novojičínska, se podařilo uskutečnit v roce 2013. V následujícím roce se zboží převezlo.

„Obchod měl velice pohnutou historii, ta nebyla ničím ojedinělá. Příbor se jako většinově české město dostal v roce 1938 do svízelné situace stejně jako čeští obyvatelé, kterých byla podstatná většina,“ sdělil Václav Michalička.

Co se přesně s obchodem po příchodu nacistů dělo, se nepodařilo zjistit. „Jsou jen kusé zprávy, že už v té době byla část zboží ukrytá, což se tady a v podobných místech stávalo. Lidé doufali, že vše bude jinak, a snažili se ukrýt, co se ukrýt dalo,“ pokračoval Václav Michalička.

Obchod poté provozoval německý občan, po válce obchod Sasín otevřel jeho majitel Adolf Sasín. Jenže přišel rok 1948 a krámky tohoto typu přestávaly fungovat. „A tak došlo opět k ukrytí podstatné části zboží. Bylo ukryté ve sklepních prostorách v malé místnosti za falešnou zdí, část byla ukrytá na půdě,“ doplnil Václav Michalička s tím, že se zbožím v domě nemohli nic dělat. Až po roce 1989 se situace změnila.

Zboží bylo odkryté, dalo se na půdu a majitelé uvažovali, co s ním udělat. V roce 2006 vystavil část zboží nájemce obchodu, čehož si všimla dcera příborského kronikáře Lubomíra Loukotky, a tím začaly pokusy získat zboží do sbírek muzea. Nejprve do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm, což se ale nepodařilo.

„Jsem velice rád, že se to tenkrát nepodařilo a zůstalo to tady. Jedná se o věci každodenní potřeby, a i když těch předmětů postupně ubývalo, podařilo se jich shromáždit určité množství, které vypovídá o té době,“ uzavřel Václav Michalička.

Objevení pokladu na půdě

Lenka Drápalová, byla v roce 2006 u toho, když se do svých sbírek pokusilo dostat tuto sbírku Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm.

Je více než dvanáct let poté a ona v příborském muzeu vzpomíná na to, jaké to bylo, když jednoho květnového dne se spolupracovníkem Václavem Michaličkou vystoupali na půdu obchodu a podívali se, co za poklad je tam schovaný. „O těch věcech jsme se ve valašském muzeu dozvěděli zcela náhodou, a protože každý muzejník musí být aspoň trochu zvědavý, tak nám to nedalo a jeli jsme se za krátkou dobu podívat do obchodu na rohu příborského náměstí. To, co jsme tam objevili, to byl opravdu poklad,“ říká Lenka Drápalová.

Na chvíli se odmlčí a pak s rozzářenýma očima vypráví, že v první chvíli spatřili neskutečnou nádheru. „Pak jsme tam na té půdě v prachu, ve špíně a v horku strávili celý den a počítali jsme jednotlivé kusy toho, co tam všechno bylo. Objevovali jsme zabalené krabičky a to, co je v nich. Po nějaké době už jsme si říkali: knoflíky, knoflíky, už zase knoflíky, jé, tužky! A narazili jsme také na věci, o kterých jsme nevěděli, k čemu slouží,“ pokračuje Lenka Drápalová a dodává, že některé z těch věcí návštěvníci objeví na výstavě a možná se také budou ptát, k čemu slouží. „Určitě se budou ptát na mnohé věci děti, a když přivedou rodiče nebo prarodiče, tak se to možná dozvědí. Chci popřát výstavě, aby její návštěvníci zažívali to, co my před dvanácti lety na půdě,“ uzavírá Lenka Drápalová. 

Zboží mohlo skončit v muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Pokud by před dvanácti lety došlo mezi majiteli kdysi uschovaného zboží a muzejníky k dohodě, bylo by vlastníkem sbírky Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Při vernisáži výstavy to naznačil Daniel Drapála, vedoucí Ústavu evropské etnologie Masarykovy univerzity v Brně a člen vědecké rady rožnovského muzea.

Pro Novojičínský region uvedl, že tehdy uvažovali o koupi pro připravovanou expozici stylů, kde část měla být věnovaná galanterii. „Byl udělaný seznam, ale bohužel jsme se tenkrát s tehdejší majitelkou nedohodli na cenových podmínkách, protože vždy je to otázka nejen kulturní, ale také tržní hodnoty. Nakonec je dobře, že to zůstalo tady. Je to úžasný komplet a ani rožnovské muzeum nemá tak kompletní okruh, který by byl tak pestrý a obsáhlý,“ řekl Daniel Drápala.

Na vernisáži připomněl, že v obchodech se objevují poslední novinky a trendy, které se postupem času vytrácejí a nepotřebné věci se zahazují nebo v lepším případě jdou do muzea. „Když muzejník řekne, že by rád ukázal, jak to v našem městě vypadalo před padesáti i sto lety, kam chodili naši prarodiče nebo praprarodiče nakupovat nitě, kam se chodil pradědeček holit, dostává se do svízelné situace. Zjistí, že sice ve sbírce je ten či onen předmět, ale pokud chce ukázat celistvost a atmosféru obchodu, potýká se s velkými nesnázemi,“ uvedl Daniel Drápala a upozornil, že hovoří z vlastní zkušenosti.

„Před deseti lety jsem s kolegy z muzea v přírodě připravoval velkou expozici o dějinách města Rožnova a hledali jsme, co bychom mohli představit. To, co máte vy v Příboře, to se nám tam tenkrát nenabízelo. Kdybychom něco takového měli, byli bychom velmi rádi. Proto jsem rád, že se na těch půdách nebo v zazděných nikách občas něco najde a že se tam zachovají i tak krásné a pestré komplety, jaký máte dnes možnost v příborském muzeu vidět,“ uzavřel Daniel Drápala. 

Jaromír Šitavanc kdysi vystavil část zboží. Říká:

Jsem rád, že se to koupilo jako celek

Jaromír Šitavanc provozuje v domě v rohu příborského náměstí nedaleko tržnice drogerii. Byl to právě on, jehož zásluhou se informace o zboží v domě číslo 16 dostala k muzejníkům.

Jak jste se dozvěděl o zboží, které je v domě?

Mám to v pronájmu a o ten dům jsem se v podstatě staral. Provozuji tam obchod s drogistickým zbožím. Původní majitel, který to zazdil, o tom mlčel. Bál se, že mu to vezmou. Po revoluci jeho syn začal některé věci vytahovat a také rozprodávat po kusech.

A tehdy, když se to poprvé objevilo na veřejnosti, jste to vystavil vy?

V roce 2006 při výročí Freuda a otevření jeho rodného domu jsme to vystavili v obchodě jako ukázku a část byla vystavená ve stánku před obchodem. Chtěli jsme jednat s muzeem, aby to odkoupilo jako celek. Jenže muzeum se s majiteli nedohodlo a zůstalo to dále ležet v domě.

Jak jste tehdy vybírali zboží, které jste vystavili?

Vybrali jsme náhodný vzorek toho, co se nám líbilo, aby bylo vidět, co se tam prodávalo. Jenže když se to s muzei nedomluvilo, tak došlo k tomu, že majitelé část odprodali vetešníkům. Takže asi jedna třetina toho zboží chybí. Takže to bohužel není úplně ucelené. O některé věci se přišlo.

Co vás k vystavení zboží ponouklo?

To k tomu domu patřilo a chtěli jsme, aby lidi viděli, že se takové krásné věci dělaly a prodávaly. Bylo mi líto, aby to přišlo vniveč, že se to rozprodá. Takže jsem moc rád, že se to koupilo jako celek a teď z toho vznikla tato expozice.

Autor: Ivan Pavelek

22.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:6.12.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 13 350 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Stolař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z:11.9.2017:A:3.12.2018. Místo na zaměstnaneckou kartu. , , Zaměstnvatel je ochoten zaměstnat cizince. , Požadujeme: samostatnost, vzdělání střední odborné s výučním listem, praxe v požadované profesi vítána.Osobní kontakt: Pustějov číslo popisné 286, pondělí od 9,00 do 10,00 hod.. Pracoviště: Dřevospol pavlica s.r.o.-pracoviště ii, 742 43 Pustějov. Informace: Vlastimil Pavlica, +420 603 561 482. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Servisní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:10.5.2018.A:5.12.2018. Po dohodě nástup možný ihned. Anglický jazyk aktivně, řidičský průkaz: skupina B, technické uvažování, ochota cestovat, vysoké pracovní nasazení, spolehlivost, komunikativní schopnosti. Praxe v technickém oboru výhodou. Náplň práce: Servisní práce u zákazníka, telefonická technická podpora zákazníkům, vedení evidence ND, testování výrobních zařízení, zpracování návodů dle anglické dokumentace, opravy a instalace zařízení. Zájemci mohou zasílat strukturovaný životopis na uvedenou emailovou adresu.. Pracoviště: Semper corporation, s.r.o., 2. května, č.p. 480, 742 13 Studénka 3. Informace: Monika Lazaridu, +420 737 104 240. Výroba - Výroba Seřizovači 23 500 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů horizontkář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 30.5.2017,a:5.12.2018., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Inf.:osobní kontakt vždy ve středu v 9:00 hodin., Požadavky: čtení technických výkresů, praxe 2 roky, Inf.:schůzka po předchozí tel. dohodě. Pracoviště: Baze alfa, s.r.o., 742 45 Fulnek 1. Informace: Miroslav Štrbák ml., +420 605 527 275.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odebraní pejsci podezřelému obchodníkovi byli nabídnuti do náhradní péče.
4

Kšefty s pejsky: kriminalisté z Ostravy hledají další podvedené

Veřejně přístupné wi-fi sítě. Ilustrační foto

Město spustilo zdarma wi-fi na dalších místech

Je to příjemné ocenění naší práce, říká Policista roku 2018

Dvacet let se věnuje praporčík Aleš Mrazík výcviku policejních psů. Díky dobrému výcviku a schopnostem jeho čtyřnozí svěřenci pomohli jen v poslední době například vypátrat a dopadnou zloděje ukryté v kanále, úspěchy slaví i v kynologických soutěžích. 

Ďáblové padli počtvrté v řadě, tentokrát s Moravskými Budějovicemi

Už potřebují výhru jako sůl. Novojičínští hokejisté se nedokázali vypořádat s těžkým losem, ze čtyř posledních zápasů získali jen jeden bod. Naposledy poprvé nebodovali před vlastními fanoušky, když prohráli 0:2 s Moravskými Budějovicemi.  

Tatra zabrala, sebevědomí si vrátila jednoznačnou výhrou nad Táborem

Po třech porážkách v řadě si hokejová Kopřivnice už potřebovala zvednout náladu vítězstvím, a to se jí také podařilo. V sobotu Tatra vyrazila na dlouhou cestu do Tábora, odkud si domů přivezla důležité tři body za vítězství 5:1.  

Kopřivnice se s pohárem loučí, čtvrtfinálovou stopku jí vystavilo Nové Veselí

Kopřivničtí házenkáři svou cestu domácím pohárem zakončili ve čtvrtfinále, když nestačili na Nové Veselí, kterému na jeho palubovce podlehli 27:32. S neoblíbeným soupeřem tak prohráli v této sezóně i napodruhé.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT