„Výstava prezentuje ojedinělý nález velkého souboru předmětů z konce 30. let 20. století, který byl řadu let zazděný ve sklepě domu č. 16 v Příboře. Majitelé obchodu se snažili tímto způsobem uchránit svůj majetek před nacisty, následně po osvobození pak před znárodněním,“ potvrdila pracovnice muzea Monika Chromečková.

Cesta kdysi obyčejného, dnes lukrativního zboží, nebyla k historikům vůbec jednoduchá a na jejím počátku stál obyčejný pohled do jedné z výkladních skříní obchodu na příborském náměstí.

„Když byly nějaké oslavy v Příboře v roce 2005, tak já jsem pracoval ve Valašském muzeum v Rožnově pod Radhoštěm a kolegyně tady z Příbora si všimla, že ve výloze jednoho z obchodů jsou vystavené staré věci,“ zavzpomínal pro Deník Václav Michalička, vedoucí příborského muzea.

Vydali se proto do obchodu za majiteli, kde narazili doslova na poklad. Stovky dochovaných předmětů od hřebenů, jehlic, kravat, spodního prádla, punčoch, opasků, lampionů, nití, špendlíků až po bižuterii, zkrátka kompletně vybavený obchod z roku 1938. „Mělo se to brát v roce 2006 do Rožnova, vše bylo vyřízené, včetně státního výkupu, jenže nakonec to nevyšlo. Tehdejší majitelé si vše rozmysleli a sešlo z toho,“ pokračuje Václav Michalička.

Jeho profesní cesta pak pokračovala právě do Příbora a téma lukrativní sbírky bylo opět na pořadu dne. „Zjišťoval jsem, jestli ten obchod tady ještě je. Změnili se majitelé a jednání se znovu otevřela a nakonec se nám podařilo zboží získat roce 2014 do sbírek Muzea Novojičínska,“ těší historika. „Celou historii jsme museli postupně dohledat. Je to jeden z těch obchodů, na které si ani pamětníci příliš nepamatují, přeci jen je to už před válkou. Je to jeden ze zapomenutých obchodů, který se paradoxně, prakticky celý, zachoval se zbožím,“ dodává Michalička.

Velké množství galanterního zboží v původním balení tak dokumentuje důležitou součást každodennosti konce 30. let 20. století. „Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 12. listopadu od 17 hodin ve velkém výstavním sále příborského muzea,“ láká na slavnostní otevření unikátní výstavy Monika Chromečková.