VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínské laboratoře hledají zdravé seniory pro genetický výzkum rakoviny

Novojičínské laboratoře hledají zdravé seniory pro genetický výzkum onkologických onemocnění. Na studii odborníci spolupracují s Univerzitou Karlovou.

10.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Proč někteří lidé onemocní a jiní ne? Mnohdy za to mohou geny a na výzkum těch „podezřelých" je zaměřen projekt, na kterém spolupracují novojičínské Laboratoře AGEL s odborníky z pražské Univerzity Karlovy. Aby bylo možné dosáhnout dostatečného počtu vzorků k výzkumu, musí nyní najít zdravé seniory starší 60 let.

Rakovina je strašákem dnešní doby. Je to druhá nejčastější příčina úmrtí pacientů v České republice. Na řadu otázek spojených se zákeřným onemocněním dokáží lékaři odpovědět, ale mnoho dalších zůstává stále nezodpovězených.

Třeba proč postihne rakovina velmi mladé lidi nebo proč jiným se i ve vysokém věku vyhýbá. Odborníci vědí, že za propuknutí a rozvoj onkologických onemocnění mohou některé geny, tedy dědičné vlivy, a právě na jejich výzkum je zaměřen projekt CZEcanca, na němž spolupracují Laboratoře AGEL, kromě akademické půdy, s dalšími renomovanými pracovišti v rámci celé České republiky.

Hledání dobrovolníků bez onkologické minulosti není v dnešní době vůbec jednoduché.

„Zaměřujeme se na probádání veškerých variant (změn v DNA), které nalezneme v „podezřelých" genech onkologických pacientů při porovnání se stejnými geny zdravých lidí, dobrovolníků, kteří onkologické onemocnění neprodělali. A právě hledání zdravých lidí bez onkologického onemocnění je pro nás teď největším oříškem. Takoví lidé jsou totiž, bohužel, vzácní," říká vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Laboratoří AGEL Spiros Tavandzis.

ŘAD PODMÍNEK

Aby se zájemce mohl stát dobrovolníkem, musí splnit přísné podmínky. Jaké přesně, sdělila mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská: „Musí to být lidé ve věku nad 60 let, kteří nikdy neprodělali onkologické onemocnění, a stejně tak ani jejich nejbližší příbuzní, což jsou rodiče, sourozenci a děti."

Následně bude dobrovolníkům, v zájmu vědy, odebráno 10 mililitrů krve pro detailní prozkoumání. Oslovování vhodných kandidátů už začalo, například přes kluby seniorů. Výhodou případné spolupráce je, že zájemci nemusí navštívit přímo novojičínské laboratoře. „Starším osobám se hůře cestuje. Pokud mají senioři zájem o spolupráci na tomto projektu, odběr krve zajistí zkušená zdravotní sestra v místě jejich bydliště nebo zdravotní personál v Poliklinice AGEL v Novém Jičíně," doplnil Spiros

Tavandzis s tím, že do projektu se mohou zapojit lidé žijící v celé republice. V tomto případě by se měli obrátit telefonicky nebo emailem přímo na Laboratoře AGEL, kde jim smluví nejbližší místo k odběru vzorku.

Autor: Adam Knesl

10.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT