Moderní C-rameno nahradilo starší typ přístroje, který zdravotníci v novojičínské nemocnici využívali přes deset let. Lékaři tak uvidí před a během složitých zákroků vše ve vyšším rozlišení. 

Vrchní radiologická asistentka novojičínské nemocnice Zdenka Koláčková sdělila, že C-rameno je otočné a výškově nastavitelné, má několik režimů, které si zdravotníci nastaví podle potřeby. Přístroj lékařům slouží hlavně k rentgenové navigaci při operacích dolních a horních končetin, díky novému přístroji lépe uvidí zlomeniny jak velkých kostí tak i malých článků prstů u dětí.

V novojičínské nemocnici potřebuje rentgen u operace asi 20 pacientů týdně. „Při zákrocích lékaři díky C-ramenu mohou na monitoru sledovat celý průběh operace. Vše je zároveň dokumentováno a ukládáno v digitální podobě do paměti,“ dodala Zdenka Koláčková. 

Výhodou pro pacienty i personál je, že nejsou ozářeni tak velkou dávkou rentgenových paprsků, jako u starších přístrojů. Digitální snímky z přístroje mohou radiologičtí asistenti nahrávat přímo do informačního systému nemocnice, kde si snímky zobrazí lékaři. 

Lucie Syrovatková