VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školy dívka odjela do Kosova

Lichnov - Zahraničí a život v cizích zemích jde poznávat i jinak než jen cestováním po dovolených. Ludmila Matúšová z Lichnova poznala Maltu a Kosovo díky praxi na škole.

7.8.2013
SDÍLEJ:

Studentka Ludmila Matúšová se jako pracovnice centra rané péče v Prizern v Kosovu dostala i do tamních domácností a měla možnost tamní život poznat hodně zblízka.Foto: Archiv Ludmily Matúšové.

Mladá dívka studuje Mezinárodní sociální a humanitární práci na CARITAS VOŠs Olomouc a Cyrilometodějské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Minulý rok strávila tři měsíce na povinné praxi v organizaci Foundation for Shelter and Support to Migrants (FSM) na Maltě a letos na přelomu dubna a května pět týdnů na praxi v organizaci Caritas Kosovo. „Malta byla mou jasnou volbou. Malý ostrůvek ve Středozemním moři ležící mezi Evropou a Afrikou, je překrásný. Úředním jazykem je tam maltština, ale také angličtina. Hlavním důvodem mé praxe byla cílová skupina uprchlíci ze severní Afriky," uvádí studentka.

Pracovala jako sociální pracovník v kanceláři organizace FSM, která působí v jednom z otevřených center na Maltě. „Většina nelegálních imigrantů ze severní Afriky přijíždí na ostrůvek v nesnesitelných podmínkách, když se tísní několik dní na malých lodích. Většinou jsou to mladí muži, ale také ženy, a v několika případech i děti. Přijíždějí za lepším životem do Evropy a někteří z nich jsou později uznáni za uprchlíky," pokračuje Ludmila Matúšová, jež působila na Maltě se svou spolužačkou v ubytovacím centru, které je přibližně pro čtyři sta padesát mužů starších osmnácti let.

„Náplní mé práce bylo pomoci klientům začít se orientovat v maltské společnosti a podpořit je v samostatném životě na Maltě. Většinu času jsem jim pomáhala vytvářet životopisy a motivační dopisy, hledat zaměstnání, rekvalifikace nebo vlastní ubytování," zavzpomínala na své začátky slečna Ludmila.

„Jednou jsem doprovázela klienta na kontrolu do nemocnice a byla jsem na školení pro pracovníky pracujícími právě s migranty. Mezi mé každodenní povinnosti patřilo dohlížet na užívání léků některých klientů a v případě potřeby pomoci komunitním pracovníkům s výdejem jídla. Pomáhala jsem s organizováním různých volnočasových aktivit, jako byl fotbalový turnaj nebo letní festival, a sama jsem organizovala promítání filmů pro klienty," vypočítává Ludmila Matúšová.

Situace v Kosovu není dořešená

Letos se rozhodla, že si v době volna rozšíří praxi, a nakonec jí vyšla vstříc organizace Caritas Kosovo ve městě Prizren. Vydala se tam na vlastní pěst, ale podle svých slov musela kromě jiného přesvědčit okolí, že to všechno dopadne dobře.

Kosovo je malá země mezi Srbskem, Albánií a Makedonií. Hovoří se tam převážně albánsky, ale také srbsky, a dá se tam domluvit i jazyky místních menšin. Kosovo patří mezi státy s nejmladší populací, je tam však vysoká nezaměstnanost, která přesahuje 40 procent.

Caritas Prizren poskytuje rozličné služby. „Osobně jsem strávila nejvíce času v Centru rané péče pro děti se zdravotním postižením. Cílem centra je rozvoj dětí se zdravotním postižením a poskytování podpory jejich rodinám. Měla jsem také možnost strávit dva dny v Kosovské Mitrovici a poznat projekty v tomto stále nejvíce konfliktním městě. Mitrovice je rozdělena řekou Ibar na severní srbskou část a jižní albánskou část a toto město se stalo symbolem etnického rozdělení. Most stále hlídají italští karabiniéři a místní policie. Mitrovice a celá severní oblast Kosova je stále považována za nepříliš bezpečnou a nestálou," podotýká Ludmila Matúšová.

Samotná Mitrovice je prý ukázkou komplikované situace, která v Kosovu vládne. Nejenže je město řekou rozděleno na dvě oblasti, kde převažují rozdílné jazyky, ale lidé tam žijí ve dvou paralelních světech. „Na severu žije převážně srbské obyvatelstvo, platí se tam srbskými dináry, existují tam srbské instituce a také se tam studuje podle srbského vzoru studia. Na jihu je většina obyvatel albánská, měnou je euro a existují tam kosovské instituce a školy. V Mitrovici je mnohem více cítit, že situace v Kosovu ještě není zcela vyřešena," shrnuje své poznatky Ludmila Matúšová.

Autor: Ivan Pavelek

7.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh Nikol (vlevo dole) zaujal porotu.

Dívka zaujala porotu projektu

Nového přechodu pro chodce se dočkali občané Nového Jičína u největšího městského parku Smetanovy sady v těsné blízkosti místní mateřské školy.

Bezpečně do školky i do parku

AKTUALIZUJEME

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Chvíli před 4. hodinou ranní se v noci na neděli na celém severu Moravy a ve Slezsku najednou probudily tisíce lidí. 

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Horší jsou už jen střední Čechy aneb Jak se žije u nás v kraji?

Ačkoliv vedení kraje tvrdí, že moravskoslezský region má dobře našlápnuto, současná realita je zatím naprosto opačná. Hůře se podle celostátního srovnávacího výzkumu žije už jen ve Středočeském kraji. Co nás stále trápí?

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT