Pohodlí, komfort a moderní zázemí čeká v současné době na všechny pacienty plicního oddělení a endoskopických ambulancí v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně.

Největší zdravotnické zařízení na území Novojičínska dokončilo nákladnou rekonstrukci bývalého interního pavilonu. Ve středu 30. dubna bylo slavnostně otevřeno třetí a čtvrté patro nynějšího moderního centra medicíny.

Dvě etapy oprav, milionové investice

Stavební práce na pavilonu bývalé interny byly rozděleny do dvou etap. Během první, která se uskutečnila zhruba před rokem a půl, vznikl moderní provoz nukleární medicíny s diagnostickým PET CT přístrojem. Do zrekonstruovaného prostředí se následně přestěhovaly také urologické ambulance a dialyzační centrum, včetně nefrologických ambulancí. Přes investici ve výši 120 milionů korun se přišlo na to, že ani další části budovy se opravám nevyhnou. „V průběhu přestavby jsme zjistili, že infrastruktura budovy je v havarijním stavu. Proto jsme se dohodli s krajem, že s jeho pomocí zrekonstruujeme také prostory třetího a čtvrtého podlaží," vysvětlil ředitel nemocnice Karel Dostalík.

V létě loňského roku se proto stavbaři do pavilonu vrátili. Druhá etapa rekonstrukce dala ve třetím a čtvrtém patře objektu vzniknout kompletně novému a velmi moderně vybavenému plicnímu oddělení a endoskopickým ambulancím. Přestože se pacienti plicního oddělení museli na čas přestěhovat do náhradních prostor, po slavnostním otevření se oni i personál shodli na tom, že na čas omezený komfort přinesl ovoce.

„Pro pacienty je to obrovská změna a obrovské zlepšení, které se netýká jen ubytovacích služeb, ale také ambulancí a technického vybavení. Máme tady opravdu jedno z nejmodernějších plicních oddělení široko daleko na úrovni 21. století," uvedl primář plicního oddělení Gustáv Ondrejka a dodal: „Kromě krásných prostor jsme nyní schopni našim pacientům nabídnout také moderní metody, které zavádíme v souvislosti s novým operačním sálem a metody, které byly dosud dostupné například jen v Praze."

Do nového provozu se přesunou z dočasných prostor rehabilitačního a chirurgického traktu také endoskopické ambulance, které se nyní budou nacházet ve čtvrtém nadzemním podlaží bývalého interního pavilonu. Na jednom patře tak naleznou pacienti kompletně zrekonstruované gastroenterologické, kolonoskopické a plicní ambulance, a to včetně recepce, nových čekáren a samozřejmě sociálního zázemí.

Dokončením rekonstrukce bývalého interního pavilonu pokračuje novojičínská nemocnice ve své postupné proměně. Zdravotnické zařízení provozuje od počátku roku 2012 společnost Agel.