Odstraňování katastrofálních následků povodně, pomoc armády nebo sousedů má obec Hodslavice za sebou. Třicet dětí z této téměř dvou tisícové obce odjelo na základě pozvání starosty města Smržovky a majitele místního penzionu Ivo Rašína v době, kdy lidé intenzivně vysoušejí svoje domy a čekají, až budou moci pokračovat v rekonstrukci.

„Obec Hodslavice jsme vytipovali a pozvali děti na týdenní pobyt do Smržovky. Hlavní iniciativa vyplynula od majitele penzionu U Potůčku, kde je třicet dětí z hodslavické základní školy ubytovaných,“ zmínil starosta Smržovky Marek Hotovec.

Město Smržovka a Ivo Rašín hradí veškeré náklady spojené s pobytem dětí ve věku od šesti do patnácti let. „Zastupitelstvo města dále schválilo padesátitisícový příspěvek pro obec Hodslavice,“ dodal starosta s tím, že se starostou Hodslavic chtějí do budoucna udržovat přátelství.

Děti a jejich tři učitelky, které je doprovázejí, mají zdarma nejen ubytování a stravu, ale také výlety po okolí a dopravu autobusem ze svých domovů na Smržovku a zpět.

„Když jsme se dozvěděli o této nabídce, neváhali jsme a obvolali rodiny žáků, zda nechtějí jet. Prakticky ihned jsme měli zájezd zaplněný. Jedna třetina dětí odjela ze svých domovů, které voda neušetřila,“ řekla jedna z učitelek Základní školy Hodslavice Gabriela Mičková s tím, že rodiče se mohou věnovat vysoušení svých domů, rekonstrukci či úklidu a děti si zase od likvidace následků povodní na čas odpočinou.

Nápad pomoci dětem se zrodil u Ivo Rašína, který díky kontaktům a spolupráci se vzdělávacím střediskem krajského úřadu v Novém Jičíně mohl pobyt zprostředkovat.

„Šlo o spontánní akci. Když jsem viděl fotografie ze zaplavených oblastí, nabídl jsem ve středisku týdenní pobyt pro děti,“ uvedl majitel penzionu Ivo Rašín.

Polovině obce se povodně vyhnuly, a tak lidé pomáhali té druhé, méně šťastné. Jak podotkla Gabriela Mičková, lidé v obci jsou již se situací smíření. „Jsme vděční za nabídku od Ivo Rašína a starosty Smržovky. Dětem se zde velmi líbí a navíc i vyšlo počasí,“ zmínila Mičková.

Hlavní náplní dne Hodslavických je poznávání okolí. Vyrazili na Nisanku, prohlídli si zázemí místní základní školy, navštívili vyhlídky a ještě v sobotu vyjedou lanovkou na Tanvaldský Špičák.