Tyto peníze mezi sebou vybrali zemědělci z Královéhradeckého kraje a ve středu 29. července předali na novojičínské radnici starostům obcí.

„Ten, kdo sám často bojuje s nepřízní počasí a ocitá se v krizi, se nejlépe dokáže vcítit do trápení jiného člověka,“ řekl předseda představenstva Okresní agrární komory v Hradci Králové Pavel Veselý.

Pomoc putovala například do Jeseníku nad Odrou, Životic u Nového Jičína nebo do novojičínských městských částí Bludovice a Žilina.

Východočeští zemědělci poslali také 125 tisíc rodině Lorencových z Žiliny, místní části Nového Jičína, která od povodní bydlí v náhradním bytě na Luční ulici v Novém Jičíně. „Náš dům je neobyvatelný, vlastně zůstala jen hrubá stavba. Naštěstí statik rozhodl, že se nemusí bourat,“ přiblížil Jan Lorenc.

Z agrárního daru měl obrovskou radost a s manželkou Alenou už také věděli, do čeho peníze investují. „Tak hlavně do omítek a snad vyjde i na nějaký nábytek,“ těšili se a dodali, že něco snad zbude i pro jejich dvě děti.

Na osudný večer, kdy dům Lorencových zaplavila voda, rodina snad nikdy nezapomene. „Vrátil jsem se z Kauflandu a při pohledu na rychle stoupající Jičínku jsem aspoň přeparkoval auto na kopec. Více se už nedalo stihnout.

V baráku už bylo přes metr vody, manželku jsem dostával z koupelny na půdu, stejně tak i děti. Spadla na mě část obývákové stěny, ale nakonec se povedlo to nejdůležitější – přežili jsme,“ popsal dramatické okamžiky.