Jako mírně nadprůměrnou hodnotí zemědělci v našem okrese letošní sklizeň. Se sklizní obilovin již mnozí skončili na začátku srpna či ještě dříve. „Jsme hotoví už od osmadvacátého července,“ řekl Ivan Seidler z firmy Sugal z Bílovce. „Je toho více, než loni, ale mohli jsme sklidit ještě víc. Na jaře to vypadalo lépe, ale postihlo nás sucho,“ uvedl Seidler. I tak však současnou situaci hodnotí lépe, než v loňském roce. „Výnosy se pohybovaly průměrně kolem čtyřiceti pěti metráků na hektar,“ dodal.

S příznivým počasím je spokojený i ředitel Školního podniku z Šenova u Nového Jičína Leo Kroupa. Podle něj jim však současné dlouhodobé sucho začíná činit potíže. „Už nás trápí nedostatek vláhy, například kvůli řepce,“ vysvětlil Kroupa. „Máme sklizeny všechny obiloviny, mák i trochu hořčice,“ dodal Kroupa, jehož podnik byl se sklizní hotov na začátku srpna.

Letošní úrodu si pochvaloval i ředitel firmy Starojicko Otakar Míček. „Za posledních pár let jsou dobré jednak výnosy, ale také realizační výkupní ceny,“ nastínil Míček s tím, že od roku 1996 se ceny napřimují. „Vyvíjí se to k tomu, že se přestane vozit kukuřice z Ameriky,“ dodal Míček. Podle něj nebude zdražení potravin nijak dramatické. „Většinou ale navyšují ceny obchodní řetězce, zemědělci z toho mají minimální profit,“ doplnil.

Že si zemědělci z okresu Nový Jičín na tom stojí lépe, než některé jiné okresy, potvrdil i Zdeněk Šimeček, prezident agrární komory okresu Nový Jičín a předseda představenstva ZEMSPOL Studénka. „Všechno nám vyšlo. Sklidili jsme o čtrnáct dnů dříve, než loni, u některých plodin až o tři týdny,“ nastínil Šimeček.