Rozvodněná Sedlnice v Ženklavě narušila všech dvanáct mostů a čtyři lávky. Obec musí zajistit demolici tří nejpoškozenějších, ale stejně tak strategických mostů a vybudovat místo nic nové. Kromě mostů zasáhla voda také infrastrukturu. Místní komunikace jsou na některých místech narušené. „Tlačí nás čas. Peníze získáváme přes dostace, ale nyní je celkem svízelné období, kdy se všechno musí rychle vyřídit,“ potvrdila starostka Ženklavy Karla Mlčáková.

Stále panují obavy

V poměrně krátkém čase po bleskové povodni se podařilo odstranit ze zasažených oblastí naplaveniny a nánosy bahna. Ze strany obyvatelů však stále panují obavy, zdali je vodní koryto dostatečně hluboké. „Na toto téma nás čekají další jednání. Občané vyvíjejí tlak na zastupitelstvo, aby bylo koryto dále prohloubeno,“ dodala Mlčáková. Přestože některým obyvatelům vzala voda téměř vše, stěhovat se nechtějí. „Nevíme o nikom, kdo by se chtěl stěhovat. Naopak lidé své domy opravují,“ uvedla starostka s tím, že se obce demolice netýkají a snad ani nebudou.

Oporu našli obyvatelé obce i její správa v Moravskoslezském kraji i ve státě, jehož další pomoc bude pro obec zásadní. „Jen bychom potřebovali, aby se na ni dalo snadněji a rychleji dosáhnout,“ posteskla si starostka. Solidaritu projevili také obyčejní lidé, města i lidé, žijící v zámoří. „Na naši obec si vzpomněli i čeští občané žijící v Kanadě. V návalu práce jsme ani nestačili poděkovat, tak zatím alespoň touto cestou srdečně všem děkuji nejen jménem zastupitelstva, ale za všechny postižené občany,“ uzavřela starostka Ženklavy.