Jestliže v minulých komunálních volbách byl poměrně vysoký nárůst počtu žen, které se dostaly do zastupitelstev, pak letošní volby tento trend jen potvrdily.

Celkově usedne v zastupitelstvech v devíti městech na Novojičínsku 141 mužů a 44 žen. Žen je sice přesně tolik, kolik jich bylo před čtyřmi roky, ale tehdy měl okres Nový Jičín Klimkovice, které byly mezitím začleněny pod Ostravu. V tamním zastupitelstvu přitom usedly čtyři ženy.
Největší zastoupení mají ženy ve Štramberku, kde jich v jednadvacetičlenném zastupitelstvu usedne osm. Slušné zastoupení mají v Odrách, kde je čtrnáct zastupitelů a pět zastupitelek, a také ve Frenštátě pod Radhoštěm, s patnácti muži a šesti ženami. Naopak jednoznačně nejhůře jsou na tom ženy v Novém Jičíně. Tam se mezi celkově devětadvacet členů zastupitelstva podařilo prosadit pouze čtyřem ženám.

Mnohem výrazněji si ženy upevnily svou pozici v obcích. Zatímco v současné době jich je zastupitelkami 150 a měly navrch v pěti obcích, v nastávajícím volebním období jich bude sedět v zastupitelstvech 179 a převahu budou mít v sedmi obcích.

Jsou spolehlivější?

Jednou z obcí, kde mají ženy navrch, jsou například Veřovice. V končícím volebním období jich bylo z celkového počtu patnácti členů zastupitelstva osm, nyní, když Veřovice snížily počet členů svého zastupitelstva na třináct, jich bude sedm. Podle veřovického starosty Břetislava Piteráka mají ženy v zastupitelstvu určitě svůj přínos. „Osobně se mi s nimi dobře pracuje, protože jsou zodpovědné. Když mají nějaký úkol, tak se jej snaží splnit co nejlépe. Tím ale nechci pomlouvat chlapy. Myslím tím, že jsou zcela plnohodnotnými členy zastupitelstva,“ zhodnotil dosavadní zkušenost s prací žen ve veřovickém zastupitelstvu Piterák a dodal, že je přesvědčen, že i ty ženy, které se dostaly do zastupitelstva nyní, budou přínosem. Zároveň na ženách ocenil jejich přístup k samotným volbám. „Nenechávají se napsat jen proto, že by na sebe měly nachytat hlasy, jak je to u některých mužů. Ti už dopředu říkají: Klidně mě tam napiš, ale jestli budu zvolený, tak do toho nejdu. U žen mám pocit, že když už se nechají napsat, tak proto, že chtějí být zvoleny,“ dodal starosta Břetislav Piterák.

Zkušenosti s většinovým ženským zastupitelstvem má mimo jiné i starostka Kunína Dagmar Novosadová. V končícím volebním období byl poměr žen a mužů v tamějším zastupitelstvu osm ku sedmi.

„Teď se nám to trochu otočilo, žen bude jen pět,“ poznamenala. Jako žena pochopitelně přítomnost žen v zastupitelstvu vítá. I ona si myslí, že ženy jsou o něco spolehlivější než muži. „Zase jsou ale emotivnější, takže těžko soudit. Každé pohlaví si nese své vlastnosti,“ pokračovala starostka Kunína. I ona cítí, že doby, kdy žena v zastupitelstvu, či dokonce na vedoucí pozici v obci, byla něčím nezvyklým, jsou pryč. „Zdá se mi, že za ta dvě volební období, co to dělám, žen v komunální politice přibylo a lidi si na ně už zvykli. Ale není to o tom, jestli je zastupitelem muž nebo žena. Jde hlavně o chuť něco dělat,“ uzavřela Novosadová.