VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zezulčík: Spartakiádám jsem se úspěšně vyhýbal

Kunín - Jaroslav Zezulčík je kastelánem zámku Kunín. Má velkou zásluhu na tom, že zámek po dlouholeté devastaci je dnes jedním z barokních skvostů celé Moravy. Díky jemu a ochotě dobrovolníků zámek zakrátko fungoval také po devastující povodni v loňském roce.

4.10.2010 1
SDÍLEJ:

Jaroslav Zezulčík ve věku 5 let při návštěvě Prahy s rodiči.Foto: Archiv/Jaroslava Zezulčíka

DĚTSTVÍ

Má nejhezčí vzpomínka z dětství…

Dětství jsem měl veskrze šťastné, skvělé rodiče. Nejraději vzpomínám vždy na nádherné prázdniny, jednou u známého kněze na faře v Újezdu svatého Kříže na Šumavě, ale povětšinou na cesty naší škodovkou s rodiči po hradech a zámcích po celé republice. Nezřídka jsme navštívili i tři zámky za den.

Jaký jsem byl žák?

Byl jsem spíše průměrný žák s velmi slabými výsledky v přírodovědných a matematických oborech. V nich jsem skutečně neskutečně trpěl. Měl jsem ale chápavé učitele. Znali mou velkou slabinu pro jeden předmět – a tím byla vlastivěda a později dějepis.

Nejoblíbenější a nejnenáviděnější předmět?

Odpověď je nasnadě. Miloval jsem vlastivědu, dějepis, dějiny umění. Nebylo mi příjemně v hodinách matematiky, chemie, fyziky, později deskriptivy. A trpěl jsem v hodinách tělocviku. Spartakiádám jsem se pak vyhýbal úspěšně, jak jen to šlo.

Moje první láska?

Jmenovala se Anička, tuším, že jsem se do ní zamiloval někdy kolem devátého roku svého věku. Měla velké výrazné oči, nosila minisukně, ale myslím, že o mé dětské zamilovanosti neměla nikdy ani tušení.

Čím jsem chtěl být?

Původně asi vším, čím chtějí kluci být: policajtem, popelářem, přibližně od desíti let jsem však měl jasno: chtěl jsem být hradním nebo zámeckým pánem. Každou sobotu nebo neděli jsem chodíval na hrad Starý Jičín a představoval jsem si, jak takový skutečný život na hradě musel vypadat. Těšil jsem se na prázdniny a cesty s rodiči po hradech a zámcích.

RODINA

Jak potkal svého životního partnera?

Svou ženu jsem znal už od svého příchodu do Nového Jičína po skončení studií. Pracovala tehdy v Čedoku a vždy se mi líbila. Vídali jsme se, neboť jsem občas přednášel pro průvodce Čedoku. Pak jsme se po dlouhé době potkali opět v roce 2002. Zeptal jsem se, zda se nechce se mnou nastěhovat do opraveného zámku v Kuníně a pomáhat mi o víkendech třeba v pokladně. Souhlasila a v roce 2005 jsme se v kunínském kostele vzali. Je to výjimečná žena. Takových na světě není moc.

Děti, to jsou starosti i radosti…

Vlastní děti nemám. Žena má z dřívějšího manželství čtyři krásné děti, nyní už dospělé. Vychovala je náramně. Mám k nim kamarádský vztah, jsou to spíše mojí mladší vrstevníci, ale jsem na ně moc pyšný. A také na jejich děti, které mě mají za svého dědečka ze zámku. Jen se někdy jejich kamarádi diví, že jsem nějaký moc mladý dědeček. Těch vnuků mám nyní již deset…

Kdo je u nás pánem domu?

Těžká odpověď, oba jsme někdy dominantní, oba také umíme ustoupit. Žena na sebe vzala břemeno žít se mnou na zámku v cizí vesnici, musí respektovat mou práci, já zase ale její – a tou je podnikání. Bez ženy bych nikdy nedosáhl na zámku těch met, které jsem si vytyčil. Má žena je velmi výjimečná.

Co mě dokáže totálně vytočit?

Býval jsem vždy velmi klidný člověk, málokdy jsem dovedl předvést nějaké rozčilení a zvýšit hlas. Po letech absolutních výkonů a stresů, které vždy doprovázejí práci po nevyšlapaných chodnících, mám ale v poslední době málo trpělivosti. Pokouším se ji znovu najít. Nesnáším hlavně manipulaci s lidmi.

Domácí práce nenávidím, či miluji?

Domácí práce nejsou mou doménou. Rád bych někdy umýval nádobí, ale žena je od přírody pracovitá a i od této práce mě odhání. V počátcích mého působení na zámku v Kuníně jsem takřka denně po práci až do večera sekával trávu kolem zámku a večer padl do postele jako mrtvý. Hlava byla ale ráno vždy čistá.

KONÍČKY A TAK

Když si chci oddechnout, dělám…

V poslední době čtu knihy, trochu jsem četbu a studium zanedbal. Dříve jsem ve volných chvílích četl a studoval především dokumenty k dějinám zámku, nedá se to ale dělat pořád. Palivo pak rychle vyhoří a vyprchá. Zvláště když to děláte třeba přes šestnáct hodin denně. Pak se vám i krásné věci mohou zošklivit.

Mé nejoblíbenější jídlo?

Vše, co uvaří má žena. Je to báječná kuchařka. O jejím umění se vypráví všude. Stravují se u nás známí šlechtici a duchovní a vždy se k nám na oběd či večeři těší. Své umění mi žena původně chtěla zatajit, až k nám přijel syn Milan a zeptal se, proč máme k večeři chleba se salámem…

Pivo lahvové, nebo točené?

Jednoznačně točené pivo. Patřím mezi pivaře, ale dokážu si představit, že ho nemusím mít i několik měsíců. Doma si ho však sám nikdy nedám, potřebuji na to společnost.

Kulturní událost, která mě v poslední době zaujala?

Kulturní události se snažíme organizovat na zámku v Kuníně. Za kulturou moc s ženou nejezdíme. Cítím to jako velký dluh. Přiznám se, že velmi na mne zapůsobila nedělní mše v katedrále v Salzburku během naší poslední dovolené loni na podzim. Ve starobylé katedrále, kterou nechal postavit předek naší kunínské hraběnky, a kde působil slavný Mozart, zněla indiánská hudba. Bylo to prosté, ale působivé.

Můj vztah ke sportu…

Nejsem vysloveně fanoušek sportu, ale cítím, že je velmi důležitý. Pocítil jsem to před dvěma lety, kdy jsem začal takřka denně dojíždět do posilovny do domu naší dcery v Novém Jičíně. Má to ohromný vliv na výkonnost a myšlení člověka. Nyní mi děti se ženou zařídili posilovnu přímo doma na zámku, ale nastartovat znovu zdravou závislost na sportu je někdy hodně těžké…

PRÁCE

Proč dělám to, co dělám?

Těžká odpověď. Práci takzvaného zámeckého pána jsem chtěl dělat od dětství. Cítím, že zámek není obyčejný dům, má duši. Kdo má empatii, ten to u nás pocítí, kdo ne, tomu to nemá smysl vysvětlovat. Nahrkat se data a předpisy může takřka každý, to však jistě nestačí. Svému povolání jsem zasvětil od mládí takřka vše.

Je mi práce koníčkem, nebo „jen“ obživou?

Jednoznačně koníčkem, i když výlučnost tohoto povolání s sebou přináší také závist a nevraživost. Pozitivní stránky věci ale vždy nakonec vítězí. To, že někdy značná část platu nakonec padne na oltář tohoto povolání, je mezi kastelány normální. I když část lidí nás považuje za nenormální.

Kdy jsem v práci nejšťastnější?

Když vidím, že návštěvníci zámku, posluchači našich koncertů jsou spokojení a také šťastní. Je to naše povinnost, umožnit jim tento pocit. A pak, když naleznu nový předmět pocházející ze zámku. Je jedno, jestli od nás nebo ze zahraničí.

Kdy mám chuť s tím seknout?

Několikrát za rok. Hovoříme o tom pouze mezi sebou kastelány. Je to specifické, ale má to většinou jednotnou příčinu. Nemá smysl to ventilovat.

Čím bych chtěl být, kdybych se zasnil…

Spokojeným důchodcem, který hodně cestuje, píše knihy, studuje, zúročuje své znalosti a kontakty. Ale bohužel si na to musím ještě hodně dlouho počkat.

NA ZÁVĚR

Historka, která mě v poslední době nejvíce pobavila…

Snad ta, že mne jeden člověk, který mne předtím znal pouze z rádia a tisku, potkal, a myslel si, že se setká s dědečkem s dlouhými, bílými vousy, kterému bude kolem osmdesáti let….

Co dělám, když na mě přijdou chmury?

Dusím je v sobě a jsem hodně nepříjemný. To je špatně. Proto jsem se rozhodl s naším panem děkanem putovat pěšky do Santiaga de Compostella k hrobu svatého Jakuba. Je to prý hodně očistná pouť.

4.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovníci expedice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:14.2.2018.A:19.4.2018. Místo výkonu práce Lhotka., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Vhodné i pro absolventy bez praxe. Jedná se o práci v chladu. Pracovní doba od 6:00 do 14:30 hodin. Podle potřeby delší pracovní doba pro splnění pracovních úkolů. Pracovní víkendy podle harmonogramu. Jedná se o balení nasbírané produkce podle druhu a váhy a ruční zpracování podle požadavků odběratele. Práce je vhodná pro uchazeče/ky z Bílovce, Klimkovic, Ostravy - Poruby a jejich okolí. Zaměstnanecké výhody: Možnost stravování., Osobní kontakt ve všední dny od 8:00 do 14:30 hodin, na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Funghi cz, a.s., 743 01 Bílovec 1. Informace: Vladimíra Jedličková, +420 733 529 688.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 20 000 Kč

Finanční a investiční poradci a příbuzní specialisté Referent odboru investic a životního prostředí Městského úřadu Fulnek - investiční technik. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:19.4.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Platové zařazení: 10. platová třída. Charakteristika vykonávané práce: Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu. Vzdělání: Minimálně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání technického směru. Jiné požadavky: Znalost práce s PC (zejména Word, Excel, PowerPoint), řidičský průkaz skupiny B. Požadované doklady: Profesní životopis se zaměřením na popis vykonávaných činností, ýpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Zaslané materiály budou uchazečům vráceny spolu s písemným vyrozuměním o výsledku výběrového řízení. Předpokládaný nástup: Dle dohody. Přihláška musí obsahovat: Přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního příslušníka, datum a podpis. Přihlášku a výše uvedené materiály doručte na podatelnu městského úřadu do 04.05.2018 na adresu: Městský úřad Fulnek, tajemník městského úřadu, nám. Komenského 12, 742 45 Fulnek, v zalepené obálce s označením VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ č. 4/2018 - neotvírat, s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny (touto lhůtou je stanoveno datum, kdy musí být přihláška doručena na výše uvedenou adresu, nikoliv odeslána uchazečem).. Pracoviště: Město fulnek [2], nám. Komenského, č.p. 12, 742 45 Fulnek 1. Informace: Rostislav Musila, +420 556 770 870.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč ve zdravotnických zařízeních. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Info: Romana Bartoňová tel.: 556 870 183, e-mail: bartonova.romana@therapon98.cz. Pracoviště: Therápon 98, a.s., Štefánikova, č.p. 1301, 742 21 Kopřivnice. Informace: Romana Bartoňová, +420 556 870 183.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Klimkovice, Kontakt: telefonicky, emailem, , Podmínky: řidičský průkaz skupiny B, Možno i absolvent bez praxe, Mzdové ohodnocení dle praxe. Pracoviště: Tomáš bajgar,, Komenského, č.p. 146, 742 83 Klimkovice. Informace: Tomáš Bajgar, +420 603 865 481.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rozhledna Bílá hora otevírá po zimě své brány

Bílovecký zámek navštěvoval také spisovatel Karl May.

Bílovec: opraví další část zámku i kašnu

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdilo to sledování velkých šelem, kterému se s pomocí dobrovolníků v takzvaných vlčích hlídkách věnuje Hnutí Duha ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Dospělý čáp odmítl pustit mladé na komín. Trucovali na druhém až do něho spadli

Nekonečné širé nebe vyměnili nedobrovolně za stísněné prostory komínu. Řeč je o dvou mladých čápech, z kterých se stali ve čtvrtek odpoledne na čas kominíci.

POMOZTE: Ostravská policie hledá vězně na útěku

Policie hledá dvaapadesátiletého Pavla Chabičovského z Ostravy.

Strážníci ve Frenštátě začali měřit rychlost, v měření budou pokračovat

Nejen Policie České republiky, ale také městská policie bude měřit ve Frenštátě pod Radhoštěm rychlost projíždějících vozidel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT