Kdysi frenštátské „rodinné stříbro", později „plný barák problémů", i tak by se dalo hovořit o areálu hotelu Vlčina na Horečkách v katastru Frenštátu pod Radhoštěm.
Poté, co kdysi známý a vyhledávaný hotel s valašskou jídelnou neúspěšně provozovalo město, zejména Frenštátští vkládali velkou naději na oživení tohoto místa do nového majitele Pavla Zetě, jemuž hotelový komplex město prodalo v roce 2006 za 19,9 milionu korun. Pavel Zeť se nedlouho po prodeji spojil s některými konkurenty, kteří v nabídkovém řízení nabízeli až o tři miliony korun více, a společně vytvořili společnost Vlčina Resort.
Na staré Vlčině dokonce začaly nějaké práce, ale ty zanedlouho skončily. V roce 2009 se hotelový komplex Vlčina objevil v nabídce jedné realitní kanceláře k prodeji za třicet milionů korun, o dva roky později objekty Vlčiny s pozemky nabízela k prodeji další realitní společnost.
Pavel Zeť v té souvislosti pro Novojičínský deník uvedl, že do přeměny Vlčiny na moderní hotelové centrum s wellness a dalšími dnes žádanými službami nemohl investovat, jak před koupí sliboval, neboť musel dořešit pozemkové záležitosti. Dalším důvodem byla celosvětová ekonomická situace.
„Podmínky v hotelnictví a gastronomii jsou dnes úplně jiné, než byly v době, kdy jsem to koupil," uvedl Pavel Zeť.
Přístroje ukazovaly rozdíl
O Vlčině nebylo dlouho slyšet, až nyní je opět ve hře. Konkrétně zemní plyn za asi tři čtvrtě milionu korun.
Takový rozdíl totiž zjistili zaměstnanci společnosti RWE Energie mezi stavem odběru na plynoměru a stavem ukazatele na přepočítávači, v odběrném místě Horečky 616 zapsaném na odběratele Vlčina Resort, s. r. o.
„Specialista montér tam šel na běžnou metrologickou zkoušku, která se běžně provádí, a zjistil, že rozdíl mezi ukazatelem plynoměru a přepočítavače je více než tři sta kubíků, což byla taková hranice, kdy jsem to ještě mohl řešit já. Ten rozdíl byl značně vyšší, tak jsem celou akci zastavil a jel na místo," uvedl u soudu bývalý zaměstnanec technických služeb společnosti RWE Energie, který v případu vystupuje jako svědek.
Na místě zjistil, že zatímco plynoměr vykazoval v některých měsících odběr, nedaleko vzdálený přepočítávač, jenž přepočítává spotřebu s ohledem na teplotu a tlak, vykazoval v daném období nulovou spotřebu.
O tom, že spotřeba v areálu Vlčiny v některých měsících v období listopadu 2010 až listopadu 2012 byla, svědčí i takzvaný sešit zaznamenávaných hodnot spotřeby, který vyplňoval správce komplexu Vlčina. Svědek uvedl, že se správcem tehdy prošli budovy v areálu.
„Bylo to, dá se říci, jako vybydlené. Všechno bylo demontováno, plynové přívody nebyly zaslepené. V jedné budově jsem našel pětadvacetikilowattový plynový kotel," poznamenal svědek.
Zástupci společnosti Vlčina resort s vykázanými hodnotami nesouhlasili a podali reklamaci na měřicí přístroje. „Plynoměr i přepočítávač byly odborně prozkoumány ve zkušebně, odkud nám je vrátili s tím, že jsou oba v metrologicky v pořádku a mohou se použít v obchodním styku. Reklamaci jsme proto vyhodnotili jako neopodstatněnou," uvedl další svědek, jenž pracuje u RWE jako vedoucí technických služeb.
Nato vedoucí technických služeb uvedl, že odpočet přepočítavače se dělá na dálku formou telefonického spojení s přístrojem a v předmětném období vykazoval v některých měsících nulovou spotřebu. Později v porovnání s plynoměrem, ale vyšlo najevo, že skutečnost zřejmě byla jiná. Na dotaz právní zástupkyně společnosti Vlčina resort, jak může svědek vysvětlit, že určitém období je nulový odběr, potom třeba milionový a pak zase nulový, svědek odpověděl: „Já bych si myslel, že ten zákazník nějakou dobu objekt temperoval, pak vypustil otopnou soustavu a měl zase nulový odběr".
Pavel Zeť, jenž měl u soudu vypovídat, se omluvil z důvodu pobytu v zahraničí, bývalý správce komplexu Vlčina se nedostavil bez omluvy. Soudce další projednávání odročil na neurčito.