Plné stavy anebo poslední volná místa hlásí v těchto dnech většina azylových domů a nocleháren na Novojičínsku. Lidé bez domova si tato zařízení v době mrazů a všudypřítomného sněhu zvykli vyhledávat.

Typickou ukázkou toho, že pracovníci sociálních zařízení mají v zimním období plné ruce práce, je azylový dům v Kopřivnici. I noclehárna je naplněná. „V tuto chvíli je v azylovém domě ubytovaný maximální počet osob, tedy deset, a v noclehárně přespává devět lidí z možných deseti," přiblížila situaci včera dopoledne sociální pracovnice Radmila Gliwitzky.

Přestože zařízení hlásí téměř plný stav, mají jeho pracovníci rezervy, kterých můžou v opravdu velkých mrazech lidé bez domova využít. „Víme o tom, že teploty mají teď o víkendu klesnout, a jestliže by město vyhlásilo takzvaný krizový stav, můžeme navýšit kapacitu noclehárny o několik dalších míst," potvrdila informaci Radmila Gliwitzky s tím, že krizový stav bývá vyhlášen, když po dobu tří dnů teploty dosáhnou minus 15 stupňů.

Na víkendové mrazivější počasí se připravuje také Charita Nový Jičín, která provozuje noclehárnu v Charitním domě blahoslavené matky Terezy. Dojde tam k prodloužení provozní doby. Běžně je noclehárna otevřená od 18 do 8 hodin ráno, nyní bude otevřeno už od 16 do 10 hodin. „Klienti můžou přijít už ve čtyři odpoledne a být u nás až do deseti hodin dopoledne," uvedl Marcel Brož, ředitel novojičínské Charity.

Noclehárna má celkovou kapacitu dvanáct lůžek a většina z nich bývá plná.

„Těch devět až jedenáct lůžek bývá pravidelně obsazených," uvedl Marcel Brož.

Kdyby však lidí bez domova přišlo více, v noclehárně by si s nimi poradili. „I když to nepředpokládáme, můžou přijít na židličku nebo na matračku. Nikdy je nepošleme pryč," řekl Brož. Lidé bez domova dostanou každý večer teplé jídlo.

Do noclehárny chodí přespávat pravidelní klienti. „Čas od času se objeví nováček nebo někdo, kdo není bezdomovec, jen tady projíždí, nebo je to člověk, kterého zrovna vykopla manželka…" dodává ředitel Charity. Novojičínskou noclehárnu obývá také jeden čerstvě amnestovaný vězeň. „Je to člověk, který neplatil alimenty. Byl to náš bývalý klient, takže jsme ho znali. Ve vězení byl asi měsíc," rozpovídal se ředitel Marcel Brož.

Jedna noc v teple přijde bezdomovce na 50 korun. Avšak o to, aby si svůj pobyt v noclehárně odpracovali, moc zájem nemají. „Doposud toho nikdo nevyužil. Tuto možnost volí spíše ti, co Novým Jičínem projíždějí. Přespí tu jednou, dvakrát a chtějí se nějak odvděčit, takže to dělají skoro dobrovolně. Spíše si to jinak nechají zaplatit od úřadu práce v rámci příspěvku na bydlení, nebo platí hotově z toho, co si kde přes den vydělají," řekl na závěr Marcel Brož.

Také ve frenštátském azylovém domě evidují v době mrazů nárůst bezdomovců, kteří by rádi strávili noc v teple. „Přicházejí jak kdy, někdy dva, jindy jeden. Ale jsme plní, dáváme je i na židle, protože fungujeme jako ubytovna," uvedl pracovník tamní azylové ubytovny.

JANA HROMOČUKOVÁ, SIMONA MIKŠOVÁ