Je devět hodin ráno, čas, kdy má Pochod na Trojačku oficiální začátek. U zastávky na návsi ale není ani noha a podobně to po nějaké době vypadá také u zastávky Jalovčí, kde je druhé určené místo srazu. „To se tak postupně přidává," poznamenává žena s hůlkami s tím, že ona jde na výšlap také. Na výletišti Zrzávka, kam míří, už ale několik lidí čeká. Po chvilce přichází i osmašedesátiletý Petr Macíček se svou osmiletou fenkou Barborkou. „Chodím každý rok a asi jsem nejstarším účastníkem," říká Petr Macíček.

Ten také připomíná historii pochodu. Kdysi se chodíval k výročí 25. února, tedy Dne znárodnění. „Teď už to nemá s minulostí nic společného, ale chodí se to pořád tak v té půlce února. Je to taková předjarní vycházka," pokračuje Petr Macíček a dodává, že na vrcholku kopce Trojačka je památník na počest partyzánů, kteří tam byli za války. „Rozdělá se tam oheň, opečou se párky a udělá se i jakýsi košt pálenek," dodává s úsměvem Petr Macíček, který prý zažil pochody, kdy bylo sněhu po pás, i takové, kdy kvetly sněženky. „Loni třeba byl takový mráz, že praskaly buky. Osmnáct stupňů pod nulou. Dneska je to krásné, akorát že je ta mlha," podotýká.

Pod viadukt a do lesa už vchází skupinka čítající asi dvacet lidí. V jejím čele jde Pavel Plešek s manželkou. „V tomto období není moc příležitostí se potkávat, takže děláme aspoň toto. Nevím, kolik lidí přijde, ale tak těch čtyřicet bývá pravidlem. Chodí hlavně Hostašovjani, ale občas někdo vezme i lidi odjinud, třeba když má návštěvu," říká Pavel Plešek a dodává, že jde hlavně o to, si popovídat a zažít třeba i trochu srandy. „Pamatuji třeba, jak tady jedna šedesátiletá paní jela po zadku z kopce dolů, když se nechala strhnout ostatními," uvádí příklad Pavel Plešek, jenž prý má doma album, do kterého řadí jednotlivé ročníky pochodů.

Na první kratší zastávce se přidávají další účastníci, mezi nimi i hostašovický starosta a předseda místního TJ Zdeněk Kelnar. Ten s sebou nese diplomy, které na kopci dostává každý účastník. „Tady je dobré, že všichni znají trasu, takže se nemá kdo ztratit. Nahoře se sejdeme všichni," uzavírá Zdeněk Kelnar.