Revitalizace domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm by měla vyřešit neutěšený stav, ve kterém se objekt nachází. Nedávno, 13. října, zažádalo město o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, která by měla zafinancovat první fázi rekonstrukce frenštátského kulturního stánku. Ta zahrnuje mimo jiné i vybudování bezbariérového přístupu.

Budova měla delší dobu problémy se zatékáním, takže se při každém větším dešti objevují na stěnách vlhké kruhy. To představuje problémy zejména pro expozice, jako byla například ta ve výstavní síni Albína Poláška fotografa Jindřicha Štreita. Během slavnostní vernisáže se o tomto problému mohli přesvědčit samotní návštěvníci i sám autor. „Za dobu, co ten kulturák stojí, do něj nikdo pořádně neinvestoval. V současné době je opravdu ve špatném stavu,“ potvrdil již dříve vedoucí domu kultury Marian Žárský.

Zásadní změnou oproti stávající situaci by bylo přemístění Centra volného času Astra z objektu v Martinské čtvrti do kulturního domu. Město by tak ušetřilo za provoz této budovy. „Jedná se asi o pět stovek dětí, takže ten kulturní dům by jistě ožil. Všude by byly bezbariérové přístupy,“ dodal ještě Žárský s tím, že do jedné ze zastřešených teras by se mohla přemístit výstavní síň Albína Poláška. Proměnou by prošly také oba sály a restaurace.

Studie zahrnuje i vybudování centrálního vstupu do budovy, v níž by se nacházela recepce. Přístup do jednotlivých oddělení by byl umožněn pouze návštěvníkům, kteří disponují čipovou kartou. „Aby ty děti nechodily po celé budově,“ vysvětlil Žárský.

Rozpočet na rekonstrukci domu kultury se pohybuje okolo pětapadesáti milionů korun. Dotace by zajistila až 85 procent z této částky. Další etapa, která je v plánu, se zabývá zateplením fasády, výměnou oken a dalšími venkovními úpravami. Její rozpočet je stanoven na asi sedmačtyřicet milionů korun.