Marketingový manažer firmy Jan Butala uvedl, že největší český výrobce jízdních kol při krádeži přišel o důležité díly, které byly určené pro výrobu jízdních kol v hodnotě čtvrt miliardy korun.

„Při přepravě komponent neznámí pachatelé na odstavném parkovišti uspali řidiče kamionu a odcizili důležité komponenty Shimano, které jsou klíčové pro stavbu téměř desítky tisíc kol. Zákazníci si tak na některé modely značek Superior, Rock Machine a dalších budou muset počkat o něco déle,“ sdělil Jan Butala.

Malá ochutnávka: takto vypadají vystavené fotografie v Tiché. V této podobě je také Jiří Hora vydal v roce 2013 na DVD.
Fotografie Frenštátu dříve a dnes. V Tiché se opět zastavil čas

Loupež se odehrála v noci na 21. ledna na dálničním odpočívadle v Německu, v době, kdy řidič kamionu měl pauzu. Podle Jana Butaly loupež provedla dobře organizovaná skupina, která, podle všech znaků, musela mít akci dobře naplánovanou. „S největší pravděpodobností kamion sledovala již od nakládky, pachatelé počkali na nucenou odpočinkovou pauzu řidiče a poté jej uspali plynem vpuštěným do kabiny. Nakonec zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop.

Ředitel dodavatelského řetězce Bike Fun International Petr Krkoška doplnil, že v již tak složitém období, kdy dodávky jednotlivých komponent stagnují, je výpadek dodávky pro firmu Bike Fun International výraznou komplikaci. I když je aktuálně schopna část komponent nahradit ze skladových zásob či od alternativních výrobců, je dopad na budoucí výrobu obrovský.

Sportovní areál v Novém Jičíně, 1. února 2022.
Skateboardisty v Novém Jičíně čeká nový park, měnit se bude celý sportovní areál

„Situace výrobců kol je na celém světě opravdu složitá. Vypořádáváme se na jedné straně s obrovskou poptávkou, na straně druhé s ještě větším nedostatkem komponent, způsobeným mnoha faktory. Z kamionu naloženého drahými díly pro výrobu kol a elektrokol nám zbylo devět krabic s komponentami nižších tříd. Výroba některých modelů se tak zpozdí takřka o rok, jelikož pro mnoho dílů z této zásilky neexistuje na trhu jiná alternativa,“ upřesnil Petr Krkoška.

Dodal, že takovou situaci kopřivnická firma ještě nezažila. „Dokonce i Shimano se s cíleným vykradením zásilky v podobném rozsahu nesetkalo. Doufáme, že vzhledem k nedostatku dílu se tyto případy nebudou opakovat, protože i přes veškerá opatření, která máme nastavena, nám ztrátu a hlavně reputaci za pozdě dodaná kola žádné pojistné krytí nevyrovná,“ poznamenal Petr Krkoška s tím, že během pandemie rapidně vzrostl zájem o jízdní kola.

Zřícenina hradu Starý Jičín patří k oblíbeným místům turistických výletů.
Obyvatel na Novojičínsku ubylo. Nejlidnatější obcí zůstává Starý Jičín

„Dodací lhůty nových kol ke koncovým zákazníkům se však díky nedostatku komponent posunuly v některých případech až na dva roky. Svou roli sehrála kromě celosvětové pandemie i zdánlivě krátká krize způsobena uvíznutím kontejnerové lodi v Suezském průplavu, na které měla řada výrobců svůj materiál. Firma Bike Fun International se nyní kromě problémů na trhu s díly musí vypořádat také s jejich krádeží,“ uzavřel Petr Krkoška.