Návrat k původnímu času se koná ze soboty 29. na neděli 30. října, kdy končí letní čas. Ve tři hodiny ráno by si tak každý obyvatel České republiky měl změnit čas na hodinách a hodinkách na dvě hodiny.

Stejně jako přechod na letní čas má své odpůrce, návrat k původnímu se také řadě lidí nelíbí. „Vadí mi, že už někdy kolem páté hodiny odpoledne bude tma. Osobně bych byla nejraději, kdyby byl letní čas pořád,“ zmínila se například paní Helena z Frenštátu pod Radhoštěm. Na rozdíl od ní ale mnoho lidí vítá možnost o hodinu delšího spánku. Původní čas obhajují s tím, že organismus ho přijímá daleko lépe.

Změna času s sebou nese i nutné změny v některých profesích. Změně času se například přizpůsobuje společnost České dráhy. Z deseti nočních přímých vlaků jich osm projíždí zdejším regionem. Případní cestující by změnu neměli poznat.

„Uprostřed noci budou tyto vlaky hodinu čekat na odjezd podle středoevropského času. Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože v době změny času žádné nejedou,“ uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Změnu času určitě pocítí policisté. „Policisté normálně slouží o hodinu déle, a tu dostanou zaplacenou. Jednoduše si přetočí hodinky zpátky na dvě hodiny a pokračují v práci,“ řekl Ivan Pilát, vedoucí obvodního policejního oddělení v Kopřivnici. Z toho, že by nastala komplikace se zápisem, pokud by se něco stalo v době mezi druhou a třetí hodinou a po hodině opět, Pilát obavy nemá. „Asi by to bylo trochu zvláštní, ale naštěstí se to stává výjimečně,“ poznamenal.

Přes noc slouží například také novojičínští městští strážníci. „Na tyto případy pamatuje nařízení vlády, kterým je to ošetřeno,“ sdělil k problematice René Škoda, ředitel Městské policie Nový Jičín. Podle něj už to některým strážníkům ani nepřijde, že slouží o hodinu déle. „Určitě nejsou dvakrát nadšeni při jakékoliv změně času, ať už na letní nebo na tento středoevropský, protože je to nějaký zásah do biorytmu. Ale jsou tady kolegové, kteří slouží už téměř dvacet let a jsou na to zvyklí,“ dodal Škoda.

Změna času se již od počátku asi nejvíce dotýká provozu pekáren. „Naši lidé přijdou do práce o hodinu později. Normálně chodí v osm večer, takže jim bude stačit, když přijdou až na devět,“ nastínil Petr Fišer, vedoucí výroby a jednatel společnosti Pekárna Fišer a synové. Jemu, podobně jako dalším lidem pohybujícím se v pekařství, změny času vadí hodně. „Myslím si, že se tím nic neušetří. Ten letní čas má snad výhodu jen pro ty, kdo mají zahrádku. Mohou na ní být déle. Ale podle mě to jinak nemá žádný smysl,“ myslí si Fišer.