„Jsem naštvaná. Mateřskou mi snížili, a do práce přitom jít nemůžu. Nevezmou mi totiž nikde dítě do školky. A pokud bych chtěla dát malou do soukromé, tak na tom doma budeme po finanční stránce ještě hůř, než když zůstanu doma,“ přiznala Marcela, matka dvou dětí. Jedno už ve školce má, druhé jí ale odmítli v polovině školního roku vzít s tím, že není místo. „Přitom jsem už měla zajištěnou práci. To je opravdu k vzteku,“ dodala maminka.

Právě ona patří mezi skupinu žen na mateřské dovolené, které si už výši příspěvku od státu nemohou vybírat. „Nikdo nám neřekl, že nám po třech letech vezmou peníze. Je to podvod na mladých rodinách. Nejvíce mi vadí, že nám vzali peníze a rozdělili to podle věku dítěte. A varianta na dva roky je přitom podmíněna minimálním výdělkem šestnáct tisíc,“ vysvětlila Marcela. Připustila, že by se jí vyplatilo jít do práce i na půl úvazku. Ale… „Pokud bych měla hlídání nebo školku.“ Jenže, ani jedno v současné době není lehké na Novojičínsku najít. Školky, jejichž zřizovateli jsou města nebo obce, mají plné stavy, a těch pár soukromých maminka z několika tisícovek nezaplatí.

Že Marcela není sama, komu se nový systém mateřských nelíbí, potvrzují i další maminky. „Ještě jsem se nesetkala s nikým, kdo by si změny chválil, spíš naopak. A maminky kolem mě mají stejný názor,“ poukázala matka tří dětí z Nového Jičína, která je doma se dvěma z nich. I ona by prý šla klidně do práce, jenže, stejně jako desítky jiných žen nemá kam dát děti.