Změnu fungování pohotovostí navrhl Moravskoslezský kraj a Novojičínsko bylo první, kde ji uvedli v praxi. Do konce roku 2006 fungovala pohotovost na třech místech v Novém Jičíně a na jednom v Kopřivnici. Podle vedoucí odboru zdravotnictví Petry Eliášové krajského úřadu kraj vybral novojičínský region s ohledem na stávající rozmístění stanovišť, velikost regionu a počet obyvatel. „Nemalou roli sehrála připravenost novojičínské nemocnice,“ uvedla Eliášová.

Obyvatelé v Novém Jičíně a blízkém okolí změnu spíše vítali, neboť přepokládali, že takto mohou dostat komplexní péči na jednom místě. Lidé z větších vzdáleností měli trochu obavu o dostupnost. Samotní lékaři si změnu pochvalovali a pochvalují i nyní. To potvrzuje Simona Součkové, tiskové mluvčí novojičínské nemocnice. „Dříve byla pohotovost jen nějakou přestupní stanicí, vyšetření probíhala mimo ni, protože tam lékaři neměli k dispozici rentgeny či jiné přístrojové vybavení. Teď mohou veškerá vyšetření zajistit přímo v nemocnici. Lékaři vítají, že dotyčného pacienta v podstatě zkontrolují od A do Z. Když je potřeba, mohou jej tu nechat na pozorování a podobně“ vysvětlila spokojenost lékařů Součková.

Hlavně v počátku lidé ale chodili méně. „Například z Kopřivnice byli naučeni chodit na pohotovost v místě bydliště, nyní musejí cestovat. Když je ale jejich lékař odeslal na vyšetření, cestě do Nového Jičína se nevyhnuli. Dnes už si většina pacientů nové fungování chválí, protože jim vše v jednom místě šetří čas. Mají zajištěnou kompletní péči, což v samostatné ambulanci nebylo,“ dodala Součková a doplnila, že od 2. ledna bylo na nové pohotovosti ošetřeno zhruba 2300 pacientů, na zubní pohotovosti je to v průměru 30 až 40 lidí denně. „V průměru má pohotovost tři až čtyři výjezdy za den,“ uzavřela mluvčí.