VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zopakují si volby. Jako jediní

Kujavy /AKTUALIZOVÁNO/ - Již jen necelých čtrnáct dnů zbývá do události, jaká v minimálně posledních dvou desítkách let na Novojičínsku nebyla. V Kujavách lidé půjdou opakovaně volit do obecního zastupitelstva.

10.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Sobota 8. října. Zhruba hodinu před polednem je v Kujavách téměř vylidněno. Možná to je škaredým počasím. To, že se v obci, která má 547 obyvatel, mají v sobotu 22. října uskutečnit nové volby do obecního zastupitelstva, nenaznačuje vůbec nic. Vlastně něco málo ano. Jedna stránka textu vylepená na některých sloupech elektrického vedení a několika dalších místech. Je to vlastně dopis, který začíná oslovením Milí občané Kujav. Autorem je Nelhostejný Kujavan. Ten ve svém dopise v podstatě nabádá potenciální voliče, aby si dobře rozmysleli, komu dají svůj hlas. „Proto dobře zvažte, koho volit a koho ne! Zda ty, kterým záleží na naší obci, obětují svůj volný čas a chtějí pro ni a naše občany najít tu nejschůdnější cestu k společnému soužití v naší obci, nebo ty, kterým nejde o naši obec, ale aby z toho měli určitý zisk a výhody a obohatili se na úkor obce. Nemají na to čas, a když už, tak aby to měli dobře zaplaceno se vším všudy,“ stojí mimo jiné v dopise.

Na první pohled vylidněná obec vyvolává pocit jakéhosi neurčitého napětí. Najednou přijíždí k dětskému hřišti auto s přívěsem. Vystupuje žena a několik mužů, kteří hned zkraje hřiště usazují kovovou houpačku. „Jsem tady starostka,“ představuje se Petra Vojkůvková. I ona potvrzuje, že je v obci zatím klid. O vylepených dopisech slyšela. „Ale ještě jsem to nečetla,“ říká.

Klid? Jen zdánlivý

Aby se člověk něco dozvěděl o momentálních náladách, nezbývá mu, než obcházet obec a tu a tam u někoho zazvonit. „K volbám půjdu a manžel určitě taky,“ odpovídá na dotaz o volbách manželka Jaromíra Beránka. Ten si myslí, že k volbám přijde hodně lidí. „Už proto, že jsou nasr…,“ naznačuje Beránek a zároveň dodává, že už zaslechl v obci nějaké řeči na adresu některých lidí, ale nic z toho nebere vážně. „I když je pravda, že i slovo může hodně ublížit,“ poznamenává s tím, že jej ale zaráží, že pětice kandidujících sdružení ještě nezveřejnila kandidátky.

Muž bydlící nedaleko je stručný. „Já to zatím neřeším,“ vyjadřuje svůj současný postoj k volbě zastupitelů. To jeho sousedka, která se představuje jako Helena, má jasno. Volit určitě půjde. „Člověk by měl vědět, kdo bude sedět… za stolem a na židli,“ pokouší se žena o jakýsi rým. Vzápětí dodává: „Dneska není komu věřit. Ale někomu určitě hlas dám.“

Zdeňka Kostelníková z domu opodál říká rozhodným hlasem, že určitě volit půjde. „Ale připadne mi to jenom jako boj o koryta. Je to hrozné,“ naznačuje i ona, že se v obci v rámci předvolebního boje přece jen něco děje. I ona je překvapena tím, že ještě nejsou veřejně známí kandidáti.

Obdobně rozpačitě vnímá absenci nějakých kandidátek Milan Beránek, jeden z mála lidí, které lze v sobotním dopoledni v Kujavách potkat. „Asi musíme počkat, až nám dají volební lístky. Já ale určitě volit budu,“ ubezpečuje Beránek, jenž posléze potvrzuje, že je otcem Jaromíra Beránka. I on už prý slyšel pár drbů, ale jinak je podle něj v obci klid. „Nevím, proč to tady tak dopadlo. Jestli se tak mezi sebou jenom žerou, nebo jestli je to boj o koryta,“ uvažuje nahlas. „Každý ať se rozhodne, jak uzná za vhodné,“ dodává.

V minulých komunálních volbách v Kujavách zvítězilo SNK Společně s rozumem, z něhož také vzešla starostka Petra Vojkůvková. V sedmičlenném zastupitelstvu mělo tři zástupce také „opoziční“ SNK Kujavy.

Jenže letos 29. března odstoupila z funkce členky zastupitelstva Markéta Gebauerová (SNK Kujavy) a v průběhu následujícího měsíce se vzdalo případného mandátu i všech pět náhradníků SNK Kujavy. Pak přišly na řadu rezignace zbývajících dvou zastupitelů za SNK Kujavy a zastupitelstvo tak zůstalo čtyřčlenné, což nepřipouští zákon.

Autor: Ivan Pavelek

10.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení