Člověk připoutaný v nafukovací kouli, která váží osmdesát kilogramů, a spuštěný dolů z rampy stojící na kopci. Tak nějak by se dala jednoduše popsat akce zorb-ball. V loňském roce si mohli zájemci poprvé v Příboře na koupališti vyzkoušet aquazorbing, při kterém je člověk zavřený ve vodotěsné kouli a vypuštěn na vodní plochu. Dneska si už mohou na přilehlé zorbovací dráze užívat milovníci adrenalinu i atrakci zorb-ball.

Hned vedle příborského koupaliště si v neděli 24. května vyzkoušelo po slavnostním otevření dráhy rovnou několik zájemců. „Bylo to super, perfektní kolotoč. Klidně bych to sjel ještě jednou,“ smál se spokojeně první odvážlivec Emil Ryšánek. Kdo se pak nestihl skoulet uplynulý víkend, bude mít šanci opět další neděli. „Budeme tady na kopci až do prvního zářijového týdne vždy v neděli od třinácté, zhruba do osmnácté hodiny. Ovšem, když bude mít zájem skupinka deseti až patnácti lidí, jsme schopni připravit zorb-ball i mimo termín,“ řekl Rudolf Korčák, provozovatel příborského koupaliště i adrenalinové zábavy.

Korčák začal v loňském roce provozovat na příborském koupališti aquazorbing, od něj pak byl jenom krůček i k zorb-ballu. „Pracovali jsme na tom od loňského listopadu, kdy se ten nápad zrodil. Ovšem není to ryze náš nápad. V republice je zhruba pět firem, které se touto atrakcí profesionálně zabývají,“ vysvětlil Korčák. „Koupaliště je hned vedle dráhy, takže se dá ideálně skloubit aquazorbing se zorb-ballem,“ dodal Korčák.

Princip zorb-ballu je přitom naprosto jednoduchý. Kouli vyveze na kopec auto s vozíkem. Pomocí lidské síly se koule dotlačí na nafukovací rampu. Na tu si vyšlápne i zájemce o adrenalin. Vleze si dovnitř, speciální pracovníci jej připoutají a potom už se může jenom koulet dolů. „Ten pocit a ten zážitek neseženou lidé ani doma, když budou třeba dělat kotouly za sebou. Tady udělají zájemci kotoulů třicet za sebou,“ informoval Korčák.

Nová zorbovací dráha se chlubí délkou 220 až 250 metrů, přičemž stejně dlouhá je i dojezdová vzdálenost. Výška nafukovací rampy je 8 a délka 14 metrů. Koule, ve které je člověk připoután, váží 80 kilogramů. „Každý terén je jiný, takže jsme to všechno předem zkoušeli na vlastní kůži a vylaďovali podrobnosti. Zjišťovali jsme, co koule dělá, když jsou v ní dva lidé, když je v ní člověk, který váží šedesát i osmdesát kilo,“ prozradil Korčák. Jedním dechem také dodal, že zájemci o extra dávku adrenalinu si mohou zorb-ball vylepšit. „Jde to dělat i s větším adrenalinem, a to tak, že dovnitř koule nalijete padesát litrů vody. Takže jste chvilku ve vodě a chvilku na vzduchu, jak se točíte z kopce dolů. Navíc budeme dělat taky noční zorbing, s tím, že kutálející se člověk bude jen padat do tmy,“ doplnil Korčák.